Kaliska filmówka
czwartek, 06 czerwiec 2019
Nie jest to jeszcze szkoła mistrzów, nikt tu na co dzień nie uczy się reżyserii, sztuki operatorskiej czy produkcji filmowej. Jednak licealiści z Kalisza Pomorskiego, piszący do szkolnego miesięcznika „Kontrast”, stanęli za kamerą i od 27 do 29 maja przeżywali swoją filmowo-telewizyjną przygodę.
Pierwsze szlify zdobywali w ramach warsztatów, do których zaprosiła ich drawska biblioteka, realizująca projekt „ Biblioteka – tu można więcej”. Spotkania prowadził Michał Baranowski, producent filmowy, współpracujący m.in. z TVN, TVP czy Polsatem. Cel spotkań ważny: rozwijanie kompetencji młodzieży i wspieranie ich pasji. - Chodziło o to, by uczniowie potrafili opowiadać o najbliższym otoczeniu nie tylko w artykułach dziennikarskich, wywiadach czy w reportażach. Cieszę się, że dyrekcja Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim doceniła nasze prasowe zmagania i zaprosiła nas do współpracy przy realizacji projektu, który poszerza kompetencje o nowe umiejętności z dziennikarstwa telewizyjnego i z wiedzy o filmie– komentowała Aleksandra Radecka, polonistka i opiekun koła dziennikarskiego w kaliskim Liceum.
Czytaj całość...
Prelekcja na temat samorządu terytorialnego
wtorek, 04 czerwiec 2019
W poniedziałkowe popołudnie 3 czerwca 2019r. w pracowni historycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odbyła się niecodzienna lekcja. Adiunkt w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego dr Eryk Krasucki przedstawił młodzieży prelekcję pt. „Samorząd terytorialny. Krótka historia, niełatwa codzienność”, na temat historii i współczesności samorządu terytorialnego w Polsce.
W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy 1a o profilu dwujęzycznym oraz dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski. Dr Eryk Krasucki omówił genezę samorządności w Polsce od średniowiecza przez czasy nowożytne, aż do współczesności. Zwrócił uwagę na istotne znaczenie samorządu terytorialnego w funkcjonowaniu państwa na przestrzeni wieków. Scharakteryzował także strukturę i kompetencję współczesnego samorządu terytorialnego. Podkreślił, że dobre funkcjonowanie samorządu terytorialnego na szczeblu powiatu czy gminy zależy przede wszystkim od aktywności lokalnych społeczności, do czego zachęcał uczestników spotkania.
Czytaj całość...
Udany występ na turnieju piłki ręcznej w Lubaszu
wtorek, 04 czerwiec 2019
Dnia 30 maja 2019 r. w Lubaszu odbyły się III Lubaskie Spotkania z Piłką Ręczną. W turnieju z udziałem sześciu drużyn wzięła udział drużyna chłopców z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, trenowana przez Renatę Effenberg-Nawrot. Została zaproszona jako wyróżniający się zespół z powiatu drawskiego.
Kaliscy zawodnicy dobrze wykorzystali szansę uczestnictwa w rozgrywkach na wysokim poziomie, wygrywając z gospodarzami z Lubasza 12:9. Profesjonalna drużyna „Nielby” Wągrowiec okazała się lepsza i pokonała w finale ZSP Kalisz Pomorski 27:17. Bezcenne okazały się zdobyte doświadczenia i możliwość rozegrania meczów z bardzo dobrymi zespołami.
Czytaj całość...
Kaliski Kamień Szlifierski  fakty i mity
wtorek, 04 czerwiec 2019
Legenda o Kaliskim Kole Szlifierskim (Schleifstein) ma swoje źródło w historycznych faktach sięgających średniowiecza. W wieku XVIII gdy nasze miasto było największym ośrodkiem tkactwa na Pomorzu tę opowieść nieco zmodyfikowano dopasowując do współczesności. Następnie, kiedy w czasie rewolucji przemysłowej w wieku XIX zbankrutowali najpierw miejscowi tkacze, a po nich szewcy, legenda została sprytnie przerobiona na slogan o „szlifowaniu zdrowia” w utworzonym tu kurorcie.
-Aby przyciągnąć jeszcze więcej gości władze Kalisza Pomorskiego, który na przełomie XIX i XX wieku aspirował do miana uzdrowiska, rozreklamowały w całych Niemczech „usługę” szlifowania nowożeńców. Miało to zapewnić poddającej się ceremonii parze młodej wzajemną miłość i wierność aż do śmierci. Natomiast gospodarzom zapewniało wcale niemałe zyski o czym świadczy znaczna liczba hoteli, restauracji oraz eleganckich sklepów funkcjonujących w niewielkim przecież miasteczku – opowiadał kaliskim licealistom 30 maja Bogumił Kurylczyk - „Przyjaciel Liceum”, laureat „Kaliskiego Sokoła” oraz badacz dziejów rodzinnego grodu nad rzeką Drawicą.
Czytaj całość...
Obóz klasy policyjnej w Trójmieście
wtorek, 04 czerwiec 2019
W dniach od 28 do 30 maja 2019r. klasa policyjna 2d wraz z wychowawcą Pawłem Łuczko i nauczycielem przysposobienia policyjnego Krzysztofem Wójciakiem przebywała na obozie policyjnym w Trójmieście.
We wtorek po zakwaterowaniu w pensjonacie w dzielnicy Oksywie w Gdyni pierwszym punktem programu był wieczorny spacer nad morze. Była chwila na przypomnienie bohaterstwa polskich żołnierzy, którzy we wrześniu 1939r. dzielnie bronili naszego wybrzeża.
Środę rozpoczęliśmy od wizyty w Oddziałach Prewencji Policji na Złotej Karczmie w Gdańsku. Tam młodzież zapoznała się ze specyfiką służby w Oddziałach Prewencji, następnie zwiedziliśmy salę tradycji z ciekawymi eksponatami. W praktycznej części zajęć mogliśmy obejrzeć i sprawdzić sprzęt jakiego używają policjanci z OP, a także wzięliśmy udział w szkoleniu jednego z pododdziałów.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 82 - 90 z 1389