- DEBATA HISTORYCZNA W RAMACH PROJEKTU PODEBATUJMY O HISTORII
DEBATA HISTORYCZNA W RAMACH PROJEKTU PODEBATUJMY O HISTORII
wtorek, 05 grudzień 2017
W dniu 1 grudnia 2017r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim zorganizowali i wzięli udział w debacie historycznej w ramach projektu „Podebatujmy o historii”, realizowanego przez Fundację Polska Debatuje z grantu Muzeum Historii Polski w ramach działania „Patriotyzm Jutra”. Debata z udziałem ponad 120 uczniów i nauczycieli odbyła się w Sali Rycerskiej kaliskiego Pałacu.

Tematem debaty była teza – ta izba żałuje wysiedleń Niemców z zachodniej Polski po II wojnie światowej. W debacie rywalizowały dwie czteroosobowe drużyny – pierwsza, opowiadająca się za tezą w składzie: Martyna Czerepaniak, Daria Bernat, Joanna Piotrowska i Eryk Ciemcioch oraz druga, występująca przeciwko tezie w składzie: Aleksandra Miry, Mateusz Martenka, Mateusz Tworek i Szymon Wytlib. Sędzią ekspertem w debacie był gość specjalny, dr Eryk Krasucki, historyk, pracownik naukowy Uniwersytetu Szczecińskiego, drugim sędzią i prowadzącą debatę była Alicja Machnik z klasy 2a.

Debata była ciekawa, a uczestnicy starali się przekonać do swojego stanowiska sędziów i widownię za pomocą odpowiednio dobranych i merytorycznych argumentów. Nie zabrakło pytań, na które odpowiadali mówcy. Ostatecznie komisja sędziowska podjęła trudną, ze względu na wyrównany przebieg debaty, decyzję o zwycięstwie drużyny opozycji, opowiadającej się za wysiedleniem Niemców z zachodniej Polski po II wojnie światowej. Uczestnicy debaty otrzymali z rąk dyrektora szkoły Macieja Rydzewskiego i sędziów pamiątkowe dyplomy. Doktor Eryk Krasucki i dyrektor szkoły Maciej Rydzewski podkreślili, że warto organizować tego rodzaju debaty i uczyć młodych ludzi trudnej sztuki wystąpień publicznych oraz prezentacji i merytorycznej obrony swojego stanowiska. Są to uniwersalne umiejętności, które mogą przydać się nie tylko w szkole, np. na maturze, ale i później                              w dorosłym życiu. Dyrektor Maciej Rydzewski zachęcał uczniów, aby spróbowali swoich sił w debatach i spróbowali założyć w szkole klub debatancki.

Za pomocą projektu „Podebatujmy o historii” Fundacja Polska Debatuje chce pokazać licealistom różne twarze polskiej historii, która często jest niejednoznaczna, kontrowersyjna i niezwykle ciekawa. Bierze w nim udział 8 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.  Finałem działań jest Turniej Debat Historycznych w Warszawie w dniach  od 8 do 10 grudnia 2017r., w którym weźmie udział reprezentacja ZSP w Kaliszu Pomorskim.

Dziękujemy dr Erykowi Krasuckiemu za udział w debacie i cenne uwagi merytoryczne, a także dyrektorowi i wicedyrektorowi Ośrodka Kultury w Kaliszu  Pomorskim Tomaszowi Bukowskiemu i Anecie Olszackiej za udostępnienie sali w kaliskim Pałacu. Kierownikowi Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskiem Urszuli Miłoszewskiej oraz jej pracownikom za przygotowanie sali i pomoc w organizacji debaty. Nauczycielowi geografii i fotografowi Pawłowi Łuczko za dokumentację fotograficzną spotkania.

 

Maciej Rydzewski