- Uczniowie ZSP w Kaliszu Pomorskim Mistrzami Powiatu w XVII Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej
Uczniowie ZSP w Kaliszu Pomorskim Mistrzami Powiatu w XVII Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej
środa, 13 grudzień 2017
Dnia 08.12.2017r. uczennice kaliskiego Liceum: Michalina Kędzierska, Oktawia Gwiaździńska, Agata Kmiecik, Aleksandra Biegniewska oraz Michalina Bieńczak,pod opieką nauczycielki biologii Emilii Grabowskiej-Grządziel, uczestniczyły w XVII Powiatowej Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej. Inicjatorem przedsięwzięcia był Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim. Do konkursu przystąpiło dwudziestu uczniów reprezentujących szkoły powiatu drawskiego.

Tematyka tegorocznej olimpiady była bardzo szeroka i dotyczyła ochrony gatunkowej roślin, zwierząt oraz grzybów występujących w ekosystemach wodnych oraz leśnych, programów ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem oraz ochrony terenów zieleni i zadrzewień. Dodatkowo na etapie dogrywki obowiązywały zagadnienia z zakresu ochrony środowiska i jego elementów, ochrony przyrody oraz różnorodności fauny i flory naszego kraju.

W ramach konkursu uczniowie musieli zmierzyć się z trzydziestoma zadaniami testowymi. Po pierwszym etapie dwie uczestniczki konkursu wzięły udział w dogrywce, która przyniosła ostateczne wyniki. Mimo wielu nieprzespanych nocy i mnóstwa godzin spędzonych nad rozporządzeniami, ustawamii krajowymi programami ochrony gatunków - było warto! W klasyfikacji zespołowej nasze liceum po raz szóstyz rzędu zajęło zaszczytny tytuł MISTRZA POWIATU. W nagrodę otrzymaliśmy laptop oraz piękną statuetkę, która dumnie stoi w gablocie w holu szkoły.

W klasyfikacji indywidualnej także nie mieliśmy sobie równych. Pierwsze miejsce zdobyła Michalina Kędzierska, a tuż za nią, na zaszczytnym drugim miejscu, uplasowała się Oktawia Gwiaździńska. Obie laureatki otrzymały cenne nagrody w postaci sprzętu elektronicznego. Zwyciężczyni otrzymała Laptop Acer oraz smartwatch. Srebrna medalistka zaś okulary wirtualnej rzeczywistości wraz ze smartfonem ALCATOL IDOL 4 oraz smatwatch dla aktywnych. W czołówce nagrodzonych znalazła się również Agata Kmiecik zajmując piąte miejsce i wygrywając odtwarzacz MP4.

Oczywiście żaden z pozostałych uczestników olimpiady nie odszedł z pustymi rękoma. Każdy „ekolog” otrzymał upominki w postacikalendarzy, notesów i przewodników po powiecie drawskim. Teraz pozostaje nam tylko cieszyć się z sukcesu.Emilia Grabowska-Grządziel