- SUKCESY KALISKICH LICEALISTÓW W TURNIEJU DEBAT HISTORYCZNYCH W WARSZAWIE
SUKCESY KALISKICH LICEALISTÓW W TURNIEJU DEBAT HISTORYCZNYCH W WARSZAWIE
czwartek, 14 grudzień 2017
W dniach od 8 do 10 grudnia 2017r. w LXVII Liceum im. JanaNowaka-Jeziorańskiegow Warszawie odbył się Turniej Debat Historycznych, będący podsumowaniem projektu „Podebatujmy o historii”, realizowanego przez Fundację Polska Debatuje. Wzięła w nim udział drużyna licealistów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim pod opieką dyrektora Macieja Rydzewskiego. Szkołę reprezentowali: Weronika Mazur z klasy 2a oraz trzech uczniów z klasy 3a – Eryk Ciemcioch, Mateusz Tworek i Szymon Wytlib.

W rywalizacji na merytoryczne argumenty, która jest formą sportu, z sędziami, szczegółową punktacją oraz klasyfikacją zespołową i indywidualną, wzięło udział osiem czteroosobowych zespołów z całej Polski: oprócz Kalisza Pomorskiego, z liceów w Rzeszowie, Kielcach, Wałbrzychu, Nowej Soli, Ostrołęki, Skarżyska Kamiennej i Tychowa.

Reprezentacja ZSP w Kaliszu Pomorskim osiągnęła w Turnieju bardzo dobre wyniki. W I rundzie, gdzie podzielone na dwie czterozespołowe grupy drużyny rywalizowały w systemie każdy z każdym, kaliscy Licealiści jako jedyny zespół odnieśli komplet trzech zwycięstw, m. in. nad późniejszymi zwycięzcami całych zawodów z I LO w Rzeszowie. W ćwierćfinale zostali pokonani przez II LO z Wałbrzycha.

W klasyfikacji indywidualnej duży sukces odniosła Weronika Mazur, która została wicemistrzynią Turnieju Debat Historycznych w Warszawie. Wśród 32 mówców, także pozostali zawodnicy z kaliskiego Liceum uzyskali dobre wyniki, plasując się w pierwszej piętnastce. Gratulujemy Weronice i całej drużynie!

Finał rywalizacji oraz wręczenie nagród i wyróżnień odbył się wpochodzącej z pierwszego ćwierćwiecza XIX w. sali kolumnowejUniwersytetu Warszawskiego. Pobyt w Warszawie był dla nas także okazją do spacerów i zwiedzania stolicy po wyczerpujących intelektualnie zawodach.

Dziękujemy koordynatorowi projektu „Podebatujmy o historii”, panu Radosławowi Czekanowi,organizatorom Turnieju Debat Historycznych za perfekcyjną i profesjonalną realizację projektu oraz jego finału w Warszawie. Była to dla nas pasjonująca przygoda z debatowaniem, która przyniosła uczniom wiele nowych umiejętności i doświadczeń w zakresie przygotowania argumentacji, retoryki i wystąpień publicznych. Pozwoliła również na inne niż dotychczas spojrzenie na polską historię.
Maciej Rydzewski

Link do indywidualnych wyników Turnieju