- Czy Kalisz Pomorski boi się uchodźców?
Czy Kalisz Pomorski boi się uchodźców?
niedziela, 17 grudzień 2017
Redakcja wydawanej przez kaliskich licealistów gazety „Kontrast” od 5 do 8 grudnia 2017r. brała udział w warsztatach dziennikarskich prowadzonych przez szefa szczecińskiego oddziału TVN24 Tomasza Ogonowskiego i dziennikarkę współpracującą z „Tygodnikiem Powszechnym” Anną Wilczyńską. Temat, którym zajęli się młodzi, dotyczył problemu uchodźców. W roli eksperta wystąpiła Anna Wilczyńska, arabistka, prowadząca swój blog o kulturze islamu (Islamista), która wielokrotnie wyjeżdżała na Bliski Wschód.

Najważniejszy, jak powtarzała uczniom Liceum w Kaliszu Pomorskim, był  jednak jej pobyt w Aleppo, tuż po zakończeniu działań wojennych.  Wyjechała w lutym 2016 r na zaproszenie Akcji Humanitarnej Caritasu.  W rozmowie z młodzieżą Anna Wilczyńska przypomniała, że  połowa mieszkańców Syrii. prawie 11 mln musiała opuścić swoje domy. 4,8 mln uciekło, a 6,3 mln przemieszcza się wewnątrz kraju. 13,5 mln potrzebuje pomocy humanitarnej. Najmocniej w relacjach dziennikarki o  Syrii  wybrzmiały historie dzieci,  tragicznie  doświadczonych wojną.

Do wywiadu z Anną Wilczyńską licealiści przygotowywali się podczas warsztatów prowadzonych przez Tomasza Ogonowskiego. Uczyli się  formułowania pierwszych pytań,  które  zaciekawiłyby czytelnika.

Prowadzący zajęcia poprzez  przykłady tekstów podpowiadał  rozwiązania  interesujące i analizował pytania przygotowane na spotkanie przez uczestników .

Poza tym uczniowie przeprowadzili sondę na temat stosunku mieszkańców Kalisza Pomorskiego do uchodźców.

Efektem pracy dziennikarzy jest dodatek specjalny zamieszczony w grudniowym numerze ‘Kontrastu”, a  dotyczący stosunku Polaków do uchodźców.

Warto dodać , że Anna Wilczyńska ćwiczyła z uczniami  rozpoznawanie fake newsów i manipulacji, co  niestety  jest plagą współczesnego dziennikarstwa,  uważny czytelnik powinien się przed tym bronić.

Młodzież nie kryła słów uznania pod adresem prowadzących:  - Podczas warsztatów dowiedziałam się,  jakie błędy robię, pisząc, co pozwoli mi w przyszłości ich unikać. Spotkanie z Anną Wilczyńską pozwoliło mi otworzyć się na ludzi. Nie zdawałam sobie sprawy z tego, co dzieje się w tych krajach.  Niejednokrotnie miałam łzy w oczach – mówiła uczennica pierwszej klasy, Monika Kwaśniewska.

Podziękowania należą się pomysłodawczyni warsztatów -  opiekunowi koła dziennikarskiego, Aleksandrze Radeckiej, dyrekcji kaliskiego Liceum i Radzie Rodziców, która sfinansowała spotkania.

                                                                                                              Aleksandra Radecka