- ROCZNICOWY KONCERT ZESPOŁU DYSTRAKTOR
ROCZNICOWY KONCERT ZESPOŁU DYSTRAKTOR
środa, 20 grudzień 2017
W czwartek 14 grudnia 2017r. w kaliskim Ośrodku Kultury odbył się koncert zorganizowany przez młodzieżowy zespół muzyczny Dystraktor, działający przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim. Tym razem młodzi muzycy wraz z opiekunem zespołu, na co dzień nauczycielem historii, Konradem Chwastkiem postanowili za pomocą muzyki upamiętnić 36. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Wszystkie utwory prezentowane podczas koncertu nawiązywały do tragicznych wydarzeń z grudnia 1981roku oraz życia w późnym PRL-u. Występ utrzymany był w szeroko pojętej stylistyce rockowej, w której młodzi muzycy poruszają z coraz większą swobodą i smakiem. Gdy na sali zapanował kompletny mrok w dźwiękach głośników rozległy się słowa słynnego przemówienia gen. Jaruzelskiego oznajmiające wprowadzenie stanu wojennego. Po tych słowach ze wzmacniaczy gitarowych zaryczały drapieżny riff utworu zespołu Lombard „Stan gotowości”, utrzymanego w elektroniczno-industrialnym klimacie. Następnie usłyszeliśmy szereg utworów opisujących szarzyznę i beznadzieję życia w PRL-u takich jak: „Mniej niż zero”, „Ale w koło jest wesoło” czy pełen goryczy i żalu hymn młodych kontestatorów realnego socjalizmu „Dorosłe dzieci”.

W drugiej części koncertu zabrzmiały utwory nawiązujące do działalności opozycji antykomunistycznej z przełomu lat 70. i 80. Pojawiły się dwa utwory barda solidarności Jacka Kaczmarskiego „Obława” i „Mury”, zaaranżowane w dość niekanoniczny sposób. Obława w interpretacji Dystraktora stała się lecącym z prędkością światła energetycznym punkowo-power metalowym pociągiem, a „mury” psychodeliczną szajbą. Na sam koniec, jako podsumowanie i pointa koncertu wybrzmiał szerokim dźwiękami liryczny utwór „Wolność”, Chłopców z Placu Broni. Licznie zgromadzona publiczność życzliwie i z entuzjazmem przyjęła muzyczne propozycje kaliskich Licealistów. Koncert dostarczył niezapomnianych wrażeń estetycznych zarówno muzykom jak i widzom. Na długo pozostanie w naszej pamięci.

Dziękujemy Dyrekcji oraz pracownikom kaliskiego Ośrodka Kultury za pomoc w przygotowaniu koncertu i udostępnienie sali. Wydarzenie było podsumowaniem działania „Legendy polskiego rocka”, realizowanego w ramach projektu „Nasza Mała Ojczyzna” przez Stowarzyszenie „Jesteśmy razem” przy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim, wspieranego finansowo przez Gminę Kalisz Pomorski.

 

Konrad Chwastek, Maciej Rydzewski