- Powiew orientu w kaliskim Liceum
Powiew orientu w kaliskim Liceum
wtorek, 20 luty 2018
Przez dwa tygodnie, od 29 stycznia do 9 lutego 2018r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim gościły dwie wolontariuszki z Chin, w ramach współpracy szkoły z organizacją AIESEC zrzeszającą młodych ludzi z ponad 120 krajów, realizującą projekty edukacyjne o zasięgu globalnym. Wolontariuszki prowadziły zajęcia z młodzieżą, których głównym celem było przybliżenie kultury oraz tradycji Chin, a także doskonalenie języka angielskiego przez uczniów.

Zajęcia z udziałem wolontariuszek wzbudzały duże zainteresowanie, młodzi ludzie mieli do nich wiele pytań. Była to doskonała okazja, aby dowiedzieć się wielu ciekawych faktów dotyczących Państwa Środka, jak również szansa na obalenie pewnych stereotypów. Uczniowie przyznali, iż tego rodzaju zajęcia motywują ich do intensywniejszej nauki języka angielskiego i pozwalają na zwiększenie wiedzy o świecie.

Studentki pierwszy raz były w Europie i w Polsce, chętnie poznawały nasz kraj oraz region. Miały możliwość poznania bogatej historii i pięknej architektury stolicy Wielkopolski. Walory przyrodnicze oraz piękno Kalisza i Powiatu Drawskiego zrobiły na nich również duże wrażenie. Jedna z dziewczyn nawet powiedziała, że chciałaby zamieszkać w naszym miasteczku i porzucić wielkomiejskie życie w Pekinie. Polska kuchnia też przypadła naszym gościom do gustu.

Studentki spotkały się również z Burmistrzem Kalisza Pomorskiego, panem Michałem Hypkim oraz prowadziły zajęcia w przedszkolu miejskim „Bajkolandia”. Koordynatorem wizyty oraz opiekunem wolontariuszek był nauczyciel języka angielskiego Maciej Tuźnik. Przewodnikiem po Poznaniu był nauczyciel historii, Konrad Chwastek. Realizacja projektu była możliwa dzięki pomocy nauczycielki języka angielskiego w kaliskim Liceum i Szkole Podstawowej, Pauli Kononowicz – Nowak, która współpracuje z organizacją AIESEC.


Maciej Tuźnik