- KALISCY LICEALIŚCI LIDERAMI POMORSKIEJ LIGI HISTORYCZNEJ
KALISCY LICEALIŚCI LIDERAMI POMORSKIEJ LIGI HISTORYCZNEJ
wtorek, 27 luty 2018
W dniu 22 lutego 2018r. drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim pod opieką Dyrektora Macieja Rydzewskiego wzięła udział w trzeciej rundzie Pomorskiej Ligi Historycznej, debacie punktowanej „Polska Odrodzona”, która odbyła się na Wydziale Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Kaliscy Licealiści wygrali wszystkie debaty i zostali zwycięzcami rundy.

Debata dotyczyła zagadnień związanych z wydarzeniami i postaciami, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości przez Polskę oraz dziejami II Rzeczpospolitej. Wzięło w niej udział trzynaście drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych z województwa zachodniopomorskiego, uczestniczących w PLH. Kaliska drużyna pokonała w fazie grupowej ZS nr 1 w Goleniowie oraz ZSP w Drawsku Pomorskim, w półfinale była lepsza od I LO w Kołobrzegu, a w finale po zaciętej i ciekawej debacie wygrała z XI LO w Szczecinie.

W skład zwycięskiej drużyny wchodzili uczniowie z klasy 1a – Martyna Czerepaniak i Mateusz Martenka oraz z klasy 2a – Alicja Machnik, Weronika Mazur i Zuzanna Gabrych. Dzięki sukcesowi w trzeciej rundzie kaliscy Licealiści awansowali z czwartego na pierwsze miejsce i są obecnie liderami Pomorskiej Ligi Historycznej. Do końca rywalizacji pozostały jeszcze dwie rundy. Postaramy się utrzymać miejsce w czołówce PLH.

Pomorska Ligia Historyczna to konkurs dla szkół ponadgimnazjalnych organizowany przez Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego pod patronatem Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty oraz Prezesa Polskiego Towarzystwa Historycznego.


Maciej Rydzewski

Link do klasyfikacji PLH po trzech rundach