- NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
wtorek, 06 marzec 2018
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim miały miejsce 28 lutego 2018 r. Głównym organizatorem działań upamiętniających Bohaterów Niezłomnych był nauczyciel historii Krzysztof Wójciak we współpracy z nauczycielem historii i opiekunem zespołu muzycznego Dystractor Konradem Chwastkiem.

Tradycyjnie święto rozpoczął bieg uliczny, w którym wzięli udział uczniowie kaliskich szkół – Liceum i Szkoły Podstawowej. Ze względu na warunki atmosferyczne trasa biegu została skrócona, ale przecież nie długość trasy tu się liczyła, tylko pamięć młodzieży o tych, którzy walczyli o Wolną Polskę. Najlepsi biegacze otrzymali bardzo medale i inne upominki. Po biegu uczestnicy posili się ciepłym posiłkiem prosto z auta gastronomicznego, które zaparkowało przy szkole.

Następnie na sali gimnastycznej odbył się koncert zespołu Dystraktor połączony z prezentacją multimedialną poświęconą Żołnierzom Wyklętym. Można było poznać losy niektórych z nich oraz wysłuchać utworów m.in. zespołu Forteca, Jacka Kaczmarskiego czy Chłopców z Placu Broni.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych trwa tylko jeden dzień, ale w kaliskim liceum o naszych Bohaterach pamiętamy przez cały rok.
Cześć i Chwała Bohaterom !!!


Krzysztof Wójciak