- Weekendowe zmagania z matematyką
Weekendowe zmagania z matematyką
wtorek, 06 marzec 2018
Pierwszy weekend marca upłynął w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim pod znakiem matematyki. W dniach od 2 do 4 marca 2018 r. odbyły się warsztaty matematyczne, w których uczestniczyło 25 tegorocznych maturzystów. Zajęcia poprowadził dr Przemysław Kamiński, wykładowca akademicki oraz nauczyciel matematyki ze Szczecina, a także nauczycielki matematyki z kaliskiego Liceum: zastępca dyrektora Katarzyna Witek, Zyta Bogacz i Danuta Stempień, inicjatorki spotkania z Królową Nauk.

Weekendowe zajęcia rozpoczęły się w piątkowe popołudnie. Tego dnia uczniowie poznali kilka ciekawych „sztuczek” na szybkie rozwiązania niektórych zadań. Przypomnieli sobie również podstawowe prawa działań w zbiorze liczb rzeczywistych.

Następnego dnia rozpoczęła się praca z arkuszami maturalnymi. Za sprawą doktora Przemysława Kamińskiego uczniowie mieli możliwość – w spokojnym tempie – powtórzenia sobie wszystkich zagadnień ujętych w podstawie programowej. Później pod okiem swoich nauczycielek samodzielnie rozwiązywali zadania maturalne. Nie zabrakło również elementów rozrywki i rywalizacji. Uczniowie mogli się sprawdzić za pomocą aplikacji komputerowej Kahoot rozwiązując matematyczny, maturalny quiz. Emocje były ogromne, ponieważ oprócz wiedzy, liczył się również refleks i tempo pracy.

W niedzielne przedpołudnie uczniowie po raz trzeci podjęli wyzwanie zmierzenia się z kolejnymi zadaniami maturalnymi. Warsztaty zakończyły się próbną mini maturą z matematyki. Po wynikach tego sprawdzianu widać, że praca jaką wykonali uczniowie i ich nauczyciele przyniosła pożądany efekt, ponieważ poziom rozszerzony napisali na 100%. Liczymy, że wyniki na egzaminie maturalnym w maju będą nie gorsze od osiągniętych na weekendowych warsztatach.

Dziękujemy Panu doktorowi Przemysławowi Kamińskiemu, za współpracę i przyjęcie zaproszenia na warsztaty matematyczne. Gratulujemy uczniom wytrwałości i życzymy sukcesu na maturze z matematyki. Tego rodzaju nowatorskie zajęcia, prowadzone w nieszablonowy sposób z pewnością przyczynią się do podniesienia wyników egzaminu maturalnego z matematyki – powiedział dyrektor kaliskiego Liceum, Maciej Rydzewski gratulując pomysłu i jego wdrożenia nauczycielkom matematyki.


Danuta Stempień