- Kaliscy licealiści zgłębiają tajniki biologii na ZUT w Szczecinie
Kaliscy licealiści zgłębiają tajniki biologii na ZUT w Szczecinie
wtorek, 06 marzec 2018
Dnia 26 lutego 2018 r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim pod opieką nauczycielki biologii mgr Emilii Grabowskiej-Grządziel i nauczyciela akademickiego dr inż. Marceliny Krupy-Małkiewicz wzięli udział w praktycznych warsztatach naukowych opartych na nowoczesnych metodach badawczych. Zajęcia miały miejsce na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie i odbyły się w ramach współrealizowanego z uczelnią projektu „Licealista w świecie nauki”.

Podczas zajęć uczestnicy mieli szansę zrozumieć zasady rozmnażania roślin oraz zdobyć manualne zdolności niezbędne przy tworzeniu roślinnych kultur in vitro, czyli hodowli tkanek lub organów roślinnych na sztucznych podłożach, w sterylnych, ściśle kontrolowanych warunkach. Tym razem samodzielnie przeprowadzili drugi etap procesu mikrorozmnażania, czyli zakładali hodowle.

Drobnoustroje charakteryzują się znacznie wyższą szybkością wzrostu niż komórki roślinne, dlatego podstawowym warunkiem w hodowli in vitro było zachowanie przez uczniów zasad aseptyki. Wybrane przez siebie eksplantaty poddali sterylizacji, wykorzystując do tego celu roztwory podchlorynu sodu, etanol, wodę utlenioną. Przeszczepów na przygotowane wcześnie pożywki dokonywali w specjalnej komorze laminarnej, z nawiewem sterylnego powietrza, zapewniając w ten sposób sterylność prac. Teraz przez okres trzech, czterech tygodni nastąpi wzrost roślin w ściśle kontrolowanych warunkach w szafie klimatycznej. Mamy nadzieję, że nasze starania przyniosą pożądany efekt.

Projekt „Licealista w świecie nauki” realizowany jest przez pracowników Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt oraz zaprzyjaźnionych jednostek naukowych ZUT w Szczecinie. Wielkie podziękowania dla pomysłodawców, gdyż jest to niecodzienna okazja dla uczniów, aby samodzielnie i pod okiem doświadczonych nauczycieli akademickich, przeprowadzić eksperymenty w doskonale wyposażonych laboratoriach ZUT.


Emilia Grabowska-Grządziel