- Szkolenie Medical Team ze strażakami z Drawska
Szkolenie Medical Team ze strażakami z Drawska
wtorek, 13 marzec 2018
Dnia 6 marca 2018 r. nad jeziorem Kociołek w Olesznie odbyło się szkolenie z ratownictwa wodnego w warunkach zimowych Medical Team Kalisz Pomorski przeprowadzone przez strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnejw Drawsku Pomorskim.

Dziewięcioro członków Medical Team, a zarazem uczniów kaliskiego Liceum – Wiktoria Bagrowska, Malwina Nowakowska, Aleksandra Ramza, Karolina Budnicka, Aleksandra Kowalczyk, Rafał Gumny, Franciszek Halapacz, Kacper Liszewski i Michał Panowicz wraz z opiekunem grupy, instruktorem pierwszej pomocy i nauczycielem wychowania fizycznego Karolem Kaliną, poznawało tajniki ratowania ludzi tonących pod lodem.

Przed rozpoczęciem zajęć praktycznych, z teorią ratownictwa wodnego zapoznał uczniów Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Drawsku Pomorskim kpt. mgr inż. Andrzej Podolak.

Następnie młodzieżuczyła się, jak posługiwać się specjalistycznymi saniami ułatwiającymi dostanie się do osoby tonącej, a także przy użyciu podręcznych rzeczy znajdujących się w pobliżu wypadku (kije, drągi, itp.).Poznawała tajniki poruszania się w specjalistycznym kombinezonie do ratowania tonących. Po szkoleniu na uczniów czekało ognisko i ciepły posiłek przygotowany przez strażaków.

Serdecznie dziękujemy strażakom, a szczególnie Komendantowi Państwowej Staży Pożarnej w Drawsku Pomorskim mł. bryg. mgr inż. Pawłowi Dymeckiemu, Zastępcy Komendanta kpt. mgr inż. Andrzejowi Podolakowi oraz kpt. Mateuszowi Waszczykowi za profesjonalne przygotowanie i organizację szkolenia dla młodzieży.

Była to praktyczna lekcja ratownictwa wodnego, która wzbogaciła wiedzę i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy tonącym pod lodem członków Medical Team Kalisz Pomorski. Współpraca z Komendą Powiatową PSP w Drawsku Pomorskim przyczyniła się do podniesienia bezpieczeństwa mieszkańców Kalisza Pomorskiego i powiatu drawskiego.


Karol Kalina