- Kaliscy Licealiści na Politechnice Koszalińskiej
Kaliscy Licealiści na Politechnice Koszalińskiej
wtorek, 13 marzec 2018
Dzień 8 marca 2018r. maturzyści z klasy dwujęzycznej i medyczno-politechnicznej wraz z panią wicedyrektor Katarzyną Witek oraz panią Renatą Effenberg-Nawrot spędzili na Dniach Otwartych zorganizowanych przez Politechnikę Koszalińską. Młodzież miała możliwość udziału w różnych aktywnościach zorganizowanych przez poszczególne wydziały uczelni oraz zapoznania się z kierunkami studiów na Politechnice Koszalińskiej.

Już przy wejściu głównym wręczono nam INDEKSY. Tylko najpilniejsi i najbardziej zaangażowani uczestnicy Dni Otartych mogli liczyć na najwyższą ocenę - bardzo dobrą. Pierwszym punktem wizyty na uczelni była prezentacja przygotowana przez OKE pt. „Jak przygotować się i zdać matematykę na maturze 2018”. Maturzyści nie tylko dowiedzieli się jak rozwiązywać przykładowe zadania, ale także jakie błędy najczęściej popełniają i jak im zapobiec. Po tym interesującym i pouczającym wykładzie uczniowie mieli czas, aby odwiedzić pokazy wydziałów, między innymi eksperymenty ze światłem oraz „roboty pracują i bawią”. Trafili do wydziału Technologii i Edukacji do laboratorium mikroskopii fluorescencyjnej, gdzie obserwowali pod mikroskopem mikroorganizmy.

Po zwiedzeniu głównego budynku Politechniki uczniowie wraz opiekunkami udali się do laboratoriów. Po podziale na grupy, pierwsza z nich zwiedziła laboratoria związane z żywnością, w których obejrzeli sprzęt służący do próżniowego pakowania żywności, szybkiego zamrażania produktów do -40 stopni Celsjusza. Mieli również okazję zobaczyć oddział zajmujący się browarnictwem, w którym używa się jednego z dwóch najlepszych sprzętów w Polsce. Na koniec zwiedzania grupa podzieliła się na dwa zespoły, które konkurowały ze sobą, w tym kto pierwszy zmierzy kwasowość mleka. Druga grupa odwiedziła instytut wzornictwa pierwszą placówkę edukacyjną (i jedną z nielicznych w Polsce) prowadzącą swoją działalność na kierunku wzornictwo w uczelni technicznej, której model strukturalno-organizacyjny oparty został na doświadczeniach i wzorcach uczelni Krajów Zachodnich i Stanów Zjednoczonych. Młodzież zobaczyła jak pod wielkim ciśnieniem wody, skupionej w małej wiązce można wykrawać nawet najbardziej skomplikowane wzory z metalu.

Od pierwszych chwil pobytu na Politechnice Koszalińskiej towarzyszyła nam telewizja MAX. Podsumowaniem wyjazdu były wywiady, których udzielili nasi uczniowie: Marta Pierzgalska, Piotr Skorulski, Krzysztof Paszkiewicz, Dominik Przygoda oraz zastępca dyrektora, Katarzyna Witek. Relację z tych wydarzeń będzie można zobaczyć w telewizji kablowej Koszalin „Akademicki kwadrans” 18 marca 2018r. lub w internecie na portalu YouTube.

Szczególne podziękowania należą się pani Annie Józiak, która profesjonalnie przygotowała wizytę w Koszalinie, a także władzom, pracownikom naukowym i studentom Politechniki Koszalińskiej za ciekawe przygotowanie zajęć dla młodzieży i dofinansowanie do transportu.


Marta Pierzgalska