- Rekordowa liczba Pi
Rekordowa liczba Pi
poniedziałek, 19 marzec 2018
Tradycyjnie w dniu święta liczby Pi, czyli 14 marca 2018 r. kaliscy Licealiści i uczniowie technikum informatycznego uhonorowali ludolfinę wyjątkowo słodko. Rano powitał nas Albert Einstein z plakatu Weroniki Mazur informując o dzisiejszych wydarzeniach. Martyna Czerepaniak o drugiej w nocy upiekła pyszne czekoladowe ciasto, w kształcie liczby Pi, a kolorowymi babeczkami uraczyła nas Wiktoria Rakowska. Głównym punktem święta był konkurs zapamiętywania cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi, zorganizowany pod kierunkiem nauczycielek matematyki – zastępcy dyrektora Katarzyny Witek, Danuty Stempień i Zyty Bogacz.

W trudnym zmaganiach z liczbą Pi konkurowało dziewięcioro uczestników. Każdy z nas pamięta 3,14 ale co dalej?... Wszyscy byliśmy pod wrażeniem, doskonałej pamięci uczniów, a metody nauki tak dużej ilości cyfr były różne. Zapamiętywano piątkami lub ciągami trójwyrazowymi. Padł kolejny rekord w kaliskim Liceum i Technikum. Ustanowił go Tomasz Chudobski z klasy 2a, który wypisał 369 cyfr po przecinku.Bardzo blisko tego sukcesu była Patrycja Rożnowska z klasy 3b, która odtworzyła 360 cyfr, a Zosia Hurka z klasy 2b 253. Cała trójka pobiła rekord Kasi Spery wynoszący 198 cyfr rozwinięcia liczby Pi. Bardzo dobrą pamięć mają również Paulina Polewczak - 106 cyfr, Joanna Banasiak - 102, Piotrek Patycki – 85, Julia Sikora - 48, Daria Bernat - 27 i Kacper Kłosowiak – 26 zapamiętanych cyfr.

Nauczycielki matematyki Danuta Stempień, Zyta Bogacz i Katarzyna Witek są pod wielkim wrażeniem doskonałej pamięci uczestników konkursu i gratulują wszystkim świetnych wyników. Mają nadzieję, że uczniowie wykorzystają swoje umiejętności również na lekcjach matematyki, a przede wszystkim na maturze.

W środowejaudycji Radia Koszalin podano informację, że w jednej ze szkół uczeń zapamiętał aż 52 cyfry po przecinku rozwinięcia liczby Pi. Pani Katarzyna Witek zadzwoniła do radia i z dumą podała wyniki naszych rekordzistów. Redaktor stwierdził z uznaniem – panie Tomaszu – „pełen szacun”.


Katarzyna Witek