- KONKUES REGIONALNY "ŻOŁNIERZE WYKLĘCI  BOHATEROWIE NIEZŁOMNI"
KONKUES REGIONALNY "ŻOŁNIERZE WYKLĘCI  BOHATEROWIE NIEZŁOMNI"
czwartek, 22 marzec 2018
W dniu 20 marca 2018 r. w Izbie Pamięci, a zarazem pracowni historycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odbyło się wręczenie nagród laureatkom etapu regionalnegoVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”. Dwie kaliskie Licealistki zajęły w nim pierwsze miejsca – Aleksandra Roganz klasy 3c w kategorii prac literackich oraz Emilia Sikora z klasy 2a w kategorii prac plastycznych.

Laureatki odebrały nagrody i dyplomy z rąk przedstawiciela organizatorów konkursu, Grzegorza Kozaka, wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Etatowego Członka Zarządu Powiatu Drawskiego Janusza Garbacza oraz gościa specjalnego uroczystości pani Anny Przygiędy, emerytowanej nauczycielki kaliskiego Liceum, która osobiście znała i pracowała z kaliskim Żołnierzem Wyklętym, nieżyjącym już wicedyrektorem LO w Kaliszu Pomorskim Kazimierzem Przybysławskim, pseudonim „Młot”.

Gospodarzem spotkania był dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim, Maciej Rydzewski, jednocześnie opiekun uczennic nagrodzonych w konkursie, który powitał laureatki i zaproszonych gości. Po wręczeniu nagród głos zabrała pani Anna Przygięda, która wspominała Kazimierza Przybysławskiego i przybliżyła tę postać kaliskim Licealistom. Nagrodzonym gratulowali, pan Grzegorz Kozak oraz Janusz Garbacz, życząc im sukcesu w finale konkursu, którego wyniki zostaną ogłoszone już na początku kwietnia w Lublinie.

Konkurs organizowany jest przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego z Lublina, Katolickie Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Oddział w Szczecinie, Stowarzyszenie Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięćoraz Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych pod patronatem m. in. Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Obrony Narodowej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Link do strony z wynikami konkursu


Maciej Rydzewski