- Szkolenie na Strzelnicy Jaworze
Szkolenie na Strzelnicy Jaworze
wtorek, 27 marzec 2018
W dniu 23.03.2017r. uczniowie klas pierwszej i drugiej o profilu wojskowym z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim w ramach planu planu współpracy z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim uczestniczyli w praktycznych szkoleniu ogólnowojskowym na terenie Strzelnicy Jaworze. Opiekunami uczniów byli mjr Andrzej Kowalewski i Sebastian Stateczny.

Szkolenie ukierunkowane było na zapoznanie uczniów z budową, rozkładaniem i składaniem oraz obsługą karabinka kbk AK. Zorganizowano punkty nauczania, w których szkolono z zakresu przyjmowania postaw strzeleckich, wykrywania celów, wyznaczania azymutów za pomocą busoli AK oraz wykonywania całokształtu czynności do strzelania. Doskonalono umiejętności nakładania odzieży ochronnej L2 i maski MP5. Wojskowa Straż Pożarna zorganizowała w terenie realistyczne pole ćwiczeń, gdzie prowadzono pod ostrzałem ewakuację rannego z pola walki. Pogoda tego dnia sprawiła, że można było wykazać się pewnym „hartem ducha” w walce z wiatrem, deszczem i chłodem. Uczniowie mimo nie najlepszej aury z werwą i entuzjazmem doskonalili swoje umiejętności. Dziękujemy żołnierzom i strażakom – Dowódcom, instruktorom, osobom zabezpieczającym szkolenie za opiekę i profesjonalne przygotowanie zajęć dla młodzieży.


Andrzej Kowalewski