- Zaszyfrowana matematyka na wykładzie prof. Michała Szurka
Zaszyfrowana matematyka na wykładzie prof. Michała Szurka
środa, 28 marzec 2018
Dnia 19.03.2018r. w ZSP w Kaliszu Pomorskim gościliśmy po raz kolejny wybitnego polskiego matematyka i publicystę pana profesora Michała Szurka z Uniwersytetu Warszawskiego. Nasz gość tym razem wprowadził nas w świat szyfrowania i kodowania. Zwrócił uwagę, że wynalazek szyfrowania nie jest wymysłem dzisiejszych czasów, jak mogłoby się wydawać, lecz już na początku XX wieku powstały pierwsze maszyny szyfrujące. Na ciekawych przykładach pan profesor zaprezentował te techniki. Uczniowie mogli potrenować rozszyfrowywanie kodów. Pan profesor był pod ogromnym wrażeniem uczennicy Weroniki Mazur, która w krótkim czasie odszyfrowała zapisany kodem tekst.

Wykład bardo spodobał się młodzieży, dlatego obecni na wykładzie nauczyciele języka polskiego, historii i matematyki postanowili rozwinąć ten temat na swoich lekcjach i pokazać, że matematyka jest obecna wszędzie.

Dziękując panu profesorowi za wykład wiążemy głęboką nadzieję, że zawita On do kaliskiego Liceum również przyszłym roku.


Danuta Stempień