- ŚWIETNY UBAW, CZY PROWOKACJA W TEATRZE POLSKIM?
ŚWIETNY UBAW, CZY PROWOKACJA W TEATRZE POLSKIM?
piątek, 30 marzec 2018
Uczniowie klas 2a i 3a kaliskiego Liceum postanowili w sposób nietypowy spędzić pierwszy dzień wiosny, 21 marca 2018r. Tego dnia udali się wraz z wychowawczyniami Mirosławą Kacperską i Joanną Boniecką na wycieczkę do Teatru Polskiego w Szczecinie.

Cieszy nas fakt, że rośnie zainteresowanie młodzieży „kulturą wysoką”. Kolejny raz przeżyliśmy spotkanie z Teatrem Polskim w Szczecinie . Tym razem wybór padł na sztukę z epoki Oświecenia Franciszka Bohomolca „Pijacy”, wyreżyserowaną przez Artura Więcka. Przy okazji biesiady weselnej przedstawione zostały nasze wady i grzeszki narodowe. Przede wszystkim pijaństwo w różnych odmianach i wariantach, agresja, nietolerancja, kompleksy i przeświadczenie o wyjątkowości. Postaci mówiące językiem osiemnastowiecznym, ale ubrane współcześnie, nawiązujące do różnych wydarzeń i epok, nawet zabawne, ale ciągle na „ rauszu alkoholowym”. A wszystko przeplatane znanymi piosenkami towarzyszącymi takim stanom; np. „ Oczy zielone” ,Hej Sokoły” „ Ta mała piła dziś” „W Polskę idziemy”. Pojawił się tez ukłon w stronę melanży młodzieży z utworem „Wódka to śmierć”. I pytanie do widowni: z czego się śmiejecie? Z siebie, z siebie się śmiejecie, po czym mocne przesłanie, że nie można ograniczać się do prymitywnej zabawy, życia pełnego nałogów, ulegać uzależnieniom, które niweczą wszelkie plany i marzenia.

Te słowa zrobiły duże wrażenie na widzach, zainspirowały do refleksji nad wyborami wartości życiowych, niektórych przeraziły. Sztuka bardzo pouczająca, jej wartość i siła skutkuje jeszcze długo po wyjściu z teatru. Bardzo polecamy spektakl, szczególnie dla młodych ludzi wkraczających w dorosłość.


Mirosława Kacperska, Joanna Boniecka