- Zajęcia z chemii na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym
Zajęcia z chemii na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym
wtorek, 17 kwiecień 2018
Dnia 13 kwietnia 2018r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim udali się na zajęcia laboratoryjne z chemii, na Pomorski Uniwersytet Medyczny do Szczecina. Były to kolejne zajęcia laboratoryjne z cyklu lekcji prowadzonych przez wykładowców uczelni w ramach umowy o patronacie szczecińskiego PUM nad klasami medyczno – politechnicznymi kaliskiego Liceum.

Opiekunami 20 – osobowej grupy byli: pani Anna Józiak i pani Izabela Chojnacka. Celem zajęć na PUM jest poszerzenie wiedzy z zakresu chemii na poziomie rozszerzonym i umiejętności przeprowadzania doświadczeń chemicznych. Jako pierwsze uczniowie przeprowadzili efekt Tyndalla w praktyce na przykładach różnych roztworów. Następnym ciekawym zjawiskiem badanym przez młodzież pod kierunkiem wykładowców uczelni było obserwowanie efektów próby Donnana, które polegało na zmianie białka pod wpływem albuminy, a następnie sprawdzanie zmiany barwy. Licealiści wykonywali też zadania molowe oraz miareczkowanie roztworu.

Wyjazd był bardzo udany. Około godziny 16:00 wróciliśmy do Kalisza pełni wrażeń i zapału do kolejnych zmagań naukowych z chemią. Dziękujemy pani Annie Józiak za zorganizowanie wyjazdu. Szczególne podziękowania kierujemy do wykładowców i władz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego za profesjonalne przygotowanie zajęć oraz współpracę z kaliskim Liceum.


Kaja Kamińska