- Obóz szkoleniowy klasy pierwszej policyjno  penitencjarnej w Komornicy i Warszawie.
Obóz szkoleniowy klasy pierwszej policyjno  penitencjarnej w Komornicy i Warszawie.
wtorek, 24 kwiecień 2018
W dniach od 18 do 20 kwietnia 2018 roku, 30 uczniów pierwszej klasy policyjno – penitencjarnej wraz z wychowawcą Pawłem Łuczko, oraz opiekunami: nauczycielem przysposobienia policyjnego i historii, panem Krzysztofem Wójciakiem i ks. Wojciechem Marcinkiewiczem, przebywało na obozie szkoleniowym w miejscowości Komornica (powiat legionowski).

Dzięki gościnności dyrektora Zespołu Szkół w Komornicy, pana Krzysztofa Roszaka, nasi uczniowie mogli korzystać z obiektów przystosowanych do prowadzenia zajęć klas mundurowych i nocować w jednym z budynków internatu. Tuż po przybyciu i posiłku rozpoczęły się zajęcia. Trening militarny na powietrzu z instruktorem i prezesem Fundacji Lupus, panią Magdaleną Kozłowską, był intensywną rozgrzewką z wykorzystaniem opon na torze przeszkód szkolnego boiska. Krótka przerwa przy integracyjnym ognisku z uczniami szkoły w Komornicy, pozwoliła na regenerację przed kolejną porcją wieczornych ćwiczeń z zakresu technik i taktyk interwencji, tym razem na sali gimnastycznej z panem Grzegorzem Wyszomierskim - prezesem Centrum Koreańskich Sztuk Walki, instruktorem Modern Combat "Hosin-Sul", Taekwon-Do I.T.F, Hapkido, posiadającym 9 Dan.

Drugi dzień obozu, rozpoczął się spotkaniem z dyrektorem szkoły, a następnie wyjazdem do Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Po drodze, korzystając z okazji i położenia Twierdzy Modlin, cała grupa odwiedziła to wyjątkowe miejsce, podziwiając z wieży tego zabytkowego obiektu panoramę Wisły i Narwii.

Gościnność i życzliwość Komendanta Centrum Szkolenia Policji w Legionowie pani nadkom. Anny Rosół, pozwoliła nam na poznanie wielu obiektów w tym potężnym kompleksie szkoleniowym i specyfiki szkoleń policjantów. Obserwowaliśmy m.in. proces szkolenia strzeleckiego, a specjalnie dla nas przygotowano pokaz umiejętności techniki jazdy motocyklami służbowymi.

Po wizycie w Legionowie, wróciliśmy do Komornicy, by po posiłku uczestniczyć w treningu realnej samoobrony, poznając kolejne chwyty obezwładniające. Po tych zajęciach, przyszedł czas na kolejne. Tym razem było to kilkugodzinne szkolenie umiejętności strzeleckich z broni ostrej, które odbyło się na szkolnej strzelnicy z instruktorami. Istotnym i niezapomnianym punktem całego obozu, był nocny trening technik zadań specjalnych w terenie. Leśnymi ścieżkami, w ciemności, przez błoto i cieki wodne, trasą jednego z największych biegów terenowych w Polsce, uczestnicy dotarli do plaży przy rzece Narew, by ucząc się elementów desantu przeprawić się przez wodę na brzeg. Ze śpiewem na ustach w późnych godzinach nocnych, uczniowie dotarli do internatu, przygotowując się do kolejnego dnia pełnego nieco innych atrakcji.

Trzeciego dnia obozu, wczesnym rankiem wyjechaliśmy do Warszawy, by już o godzinie 9.30 rozpocząć zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego. Przewodnikiem naszej grupy była pani Małgorzata Kuczera z Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Krótka, ale atrakcyjna wizyta w Pałacu Prezydenckim, to był jedynie początek wizyty w stolicy, bowiem kolejnym ważnym miejscem na naszej drodze ulicami Warszawy, był Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski i spotkanie z prezesem Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, ks. Dariuszem Kowalczykiem w biurze fundacji. Dzięki pani Katarzynie Obrębskiej, naszej absolwentce, udało się także zwiedzić siedzibę Sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski. Na zakończenie naszej wizyty w Warszawie, mieliśmy okazję odbyć spacer ulicami Starego Miasta, po którym naszym przewodnikiem był Dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie, pan Jarosław Klejnocki. Warszawa według pana Klejnockiego, ukazała nam mało znane oblicze z nietypowym spojrzeniem na przeszłość tego miejsca. Potrafiliśmy też i my zaskoczyć naszego Przewodnika recytacją wiersza o bazyliszku, wykonaną przez uczennicę Joannę Banasiak nie gdzie indziej, jak na ulicy Bazyliszka.

Wyjazd został dofinansowany przez Nadleśnictwo Kalisz Pomorski oraz Nadleśnictwo Drawno. Dziękujemy panu Nadleśniczemu Nadleśnictwa Kalisz Pomorski Hubertowi Kozakowi oraz Nadleśniczemu Nadleśnictwa Drawno Włodzimierzowi Rocławskiemu za wsparcie i pomoc w specjalistycznym szkoleniu młodzieży na wysokim poziomie. Szczególne podziękowania kierujemy do pana Krzysztofa Roszaka, dyrektora Zespołu Szkół w Komornicy, za gościnne przyjęcie oraz zorganizowanie szkolenia dla kaliskich licealistów. Dziękujemy również Komendantowi Centrum Szkolenia Policji w Legionowie nadkomisarz Annie Rosół za prezentację wyposażenia Centrum i elementów szkolenia policjantów, pani Katarzynie Obrębskiej za umożliwienie wizyty w Episkopacie i Pałacu Prezydenckim oraz panu Jarosławowi Klejnockiemu za oprowadzenie po warszawskiej Starówce.

Obóz klasy 1d był bardzo intensywny, bogaty w nowe doświadczenia, młodzież miała okazję uczestniczenia w szkoleniu na wysokim poziomie i zapoznania się z różnymi aspektami pracy i szkolenia Policji. Będziemy kontynuowali tego typu zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów związane z ich profilem kształcenia w przyszłości.


Paweł Łuczko