- SPOTKANIA Z HISTORIĄ W KALISKIM LICEUM
SPOTKANIA Z HISTORIĄ W KALISKIM LICEUM
wtorek, 22 maj 2018
W dniu 16 maja 2018r. w pracowni historycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odbyło się kolejne spotkanie z historią w ramach projektu „Nasza Mała Ojczyzna”. Uczestnicy projektu wzięli udział w praktycznych warsztatach renowacji pamiątek z przeszłości. Pod kierunkiem pana Wiesława Piotrowskiego, pasjonata historii regionalnej, kolekcjonera, autora licznych wystaw, a także ambasadora akcji eksploracyjno – poszukiwawczej „Jezioro Tajemnic” przywracali dawny blask przedmiotom pozyskanym do szkolnej izby pamięci od mieszkańców Kalisza Pomorskiego. W zajęciach uczestniczył również dyrektor szkoły Maciej Rydzewski.

Podczas spotkania pan Wiesław Piotrowski zapoznał uczniów z metodami oczyszczania i konserwacji monet, przedmiotów wykonanych z drewna, metalu, skóry oraz książek i gazet. Młodzi ludzie podzieleni na grupy przywracali dawny wygląd kolekcji starych monet, przedmiotom wykonanych z metalu – manierce wojskowej, dzbankowi na mleko i sokownikowi. Odrestaurowali stare scyzoryki i elementy z drewna. Oczyszczali również książki i gazety.

Spotkanie było okazją do poznania przeznaczenia i pochodzenia restaurowanych oraz przywiezionych przez pana Wiesława Piotrowskiego monet, przedmiotów i narzędzi, używanych niegdyś przez dawnych mieszkańców Kalisza Pomorskiego, powiatu drawskiego i Pomorza. Uczestnicy projektu w pracach konserwacyjnych wykorzystali elementy chemii i fizyki w życiu codziennym. Była to dla nich wspaniała, inna niż zazwyczaj, bo praktyczna lekcja historii prowadzona przez jej odkrywcę, który podzielił się z młodzieżą swoją pasją.

Odrestaurowane i zabezpieczone przedmioty trafiły do izby pamięci w pracowni historycznej kaliskiego Liceum. Twórcza, pełna historycznej pasji atmosfera stworzona podczas zajęć przez pana Wiesława Piotrowskiego udzieliła się uczestnikom warsztatów. Wiedza i zdobyte przez nich w atrakcyjnej formie umiejętności są bezcenne.

Dziękujemy za wsparcie finansowe Urzędowi Miasta Kalisz Pomorski, bez którego realizacja projektu „Nasza Mała Ojczyzna” nie byłby możliwa.


Maciej Rydzewski