- OBÓZ SZKOLENIOWY KLAS WOJSKOWYCH NA POLIGONIE DRAWSKIM
OBÓZ SZKOLENIOWY KLAS WOJSKOWYCH NA POLIGONIE DRAWSKIM
środa, 23 maj 2018
W dniach 8 do 10 maja 2018r. uczniowie klas 1c i 2c o profilu wojskowym Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim uczestniczyli w obozie szkoleniowym zorganizowanym wspólnie z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim w ramach planu współpracy na rok 2018. W zajęciach na terenie poligonu brało udział 32 uczniów. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: mjr rezerwy Andrzej Kowalewski, Sebastian Stateczny i Paula Kononowicz – Nowak.

W pierwszym dniu obozu uczniowie przebywali na szkoleniu w Ośrodku Sprawności Fizycznej 2. Brygady Zmechanizowanej w Złocieńcu. Pod okiem instruktorów odbyli ćwiczenia na torze przeszkód. Wszyscy stwierdzili, że tor OSF jest niezwykle wymagający i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Po trudach treningu uczniowie w chwili relaksu mieli okazję wejść na jedną z dwóch wież znajdujących się na terenie jednostki i podziwiać stamtąd piękny widok roztaczający się na okolicę.

W kolejnym dniu obozu uczniowie rywalizowali zespołowo w marszobiegu na terenie poligonu drawskiego. Dystans 10 kilometrów najlepsze drużyny pokonały w czasie 1 godziny i 34 minut, forsując po drodze zorganizowane przez instruktorów przeszkody i zadania, takie jak: wynoszenie rannego z pola walki, przepychanie samochodu osobowego, przenoszenie skrzynek z amunicją, pokonywanie terenu różnymi sposobami. Zabezpieczenia trasy oraz punktów nauczania ze strony CSWL dokonał dowódca kompani zabezpieczenia szkolenia kpt. Roman Szkudlarek. Po południu uczniowie uczestniczyli w teście sprawnościowym na hali sportowej pod opieką mgr Rajmunda Jurewicza oraz nauczyciela wychowania fizycznego z liceum Sebastiana Statecznego.

W ostatnim dniu pobytu na poligonie drawskim młodzież brała udział w szkoleniu strzeleckim na strzelnicy Jaworze. Kapitan Marcin Pracowity przeprowadził zajęcia ze szkolenia strzeleckiego na temat „Strzelanie przygotowawcze do strzelania szkolnego nr 2 z kbk AK”, a wyznaczeni instruktorzy przeszkolili młodzież w kwestiach budowy broni, jej składania i rozkładania, strzelania ślepą amunicją, rzucania granatem, wykonywaniu norm szkoleniowych ze szkolenia taktycznego.

Obóz szkoleniowy był dla uczniów okazją do bliższego poznania w praktyce żołnierskiego rzemiosła oraz do zdobycia nowych wiadomości i doskonalenia umiejętności z zakresu szkolenia wojskowego pod okiem doświadczonych instruktorów z wykorzystaniem infrastruktury i wyposażenia poligonu drawskiego i 2 Brygady Zmechanizowanej ze Złocieńca. Chcielibyśmy bardzo podziękować dowódcy CSWL Drawsko pułkownikowi Markowi Gmurskiemu oraz personelowi CSWL za profesjonalne zorganizowanie naszego pobytu i zajęć na poligonie drawskim, a także dowódcy 2 Brygady Zmechanizowanej w Złocieńcu pułkownikowi dypl. Arturowi Pikoniowi oraz jej żołnierzom za przeprowadzenie szkolenia na wojskowym torze przeszkód. Zajęcia poligonowe były zarazem próbą generalną przed imprezą o charakterze ogólnopolskim, przygotowywaną m. in. przez CSWL Drawsko Pomorskie, ZSP w Kaliszu Pomorskim, 2 Brygadę Zmechanizowaną ze Złocieńca, 16 WOG w Drawsku Pomorskim oraz Starostwo Drawskie, jaką są III Ogólnopolskie Mistrzostwa Klas Mundurowych na poligonie drawskim.


Andrzej Kowalewski