- Matura i co dalej...
Matura i co dalej...
środa, 30 maj 2018
W roku szkolnym 2017/18 maturę w kaliskim Liceum zdawało aż sześć klas: dwie klasy dwujęzyczne, medyczno-politechniczna, dziennikarsko-artystyczna, policyjna i wojskowa. Do egzaminu przystąpiła rekordowa liczba 114 abiturientów. Z arkuszami maturalnymi zmierzyli się w sali gimnastycznej, auli oraz w salach lekcyjnych. Najwięcej emocji budziły egzaminy pisemne na czele z królową nauk – matematyką.

Egzaminy ustne zaskoczyły zdających. Bardzo dobre wyniki, które uzyskali są potwierdzeniem ciężkiej pracy przez trzy lata. Uczniowie docenili wymagających profesorów i coroczne próbne egzaminy, które pozwoliły im przełamać stres i czuć się swobodniej przed komisją.

Maturzyści chętnie dzielili się swoimi odczuciami.

- Daniel Morcinek chce studiować psychologię. W Jego ocenie egzaminy ustne były bardzo łatwe, dzięki temu, że sumiennie pracował przez trzy lata nie czuł lęku.. Na egzaminie ustnym uzyskał wyniki wyższe od ocen końcowych z liceum.

- Celestyna Czerepaniak w tym roku wyjeżdża do Niemiec, gdzie będzie doskonaliła język niemiecki w szkole językowej, by potem wybrać odpowiedni kierunek studiów.

- Michał Nawrot jeszcze przed maturą uzyskał wszystkie możliwe certyfikaty. Planuje kontynuację kształcenia na angielskiej uczelni – University of Bedfordshire. Będzie studiował kierunek związany ze zdrowym stylem życia. 100% wynik z języka polskiego na egzaminie ustnym uzasadniał dobrym przygotowaniem do matury przez nauczycieli oraz dużą liczbą egzaminów próbnych, które dają wskazówki do dalszej pracy.

- Paulina Szymoniak najbardziej obawiała się matematyki. Ma nadzieję, że egzaminatorzy ocenią ją pozytywnie. Z języka polskiego spodziewała się, że będzie lepiej, ale test czytelniczy sprawił jej trudności. Na egzaminie ustnym wypadłaby lepiej, gdyby potrafiła zapanować nad stresem. Wybiera się na studia zaoczne.

- Ola Barankiewicz po matematyce na poziomie podstawowym była bardzo zadowolona, ale arkusz rozszerzony, jak twierdzi, był bardzo trudny. Swoją przyszłość wiąże z farmacją.

Życzymy tegorocznym absolwentom jak najlepszych wyników egzaminów oraz trafnych wyborów życiowych i udanego wejścia w dorosłość.


Katarzyna Witek