- DZIEŃ OTWARTY KALISKIEGO LICEUM I TECHNIKUM
DZIEŃ OTWARTY KALISKIEGO LICEUM I TECHNIKUM
wtorek, 05 czerwiec 2018
Tradycją Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi i Technikum w Kaliszu Pomorskim jest organizowanie wiosną Pikniku Młodych Pasjonatów. W tym roku podczas jego VII edycji, 29 maja,drzwi szkoły zostały szeroko otwarte dla uczniów gimnazjów, ich nauczycieli i rodziców. Jak zwykle goście nie zawiedli. Kaliskie liceum i technikum odwiedziło 203 uczniów z sześciu szkółw grupach zorganizowanych oraz wielu następnych, w tym z kilku kolejnych placówek, indywidualnie.

Spośród bardzo bogatej oferty działań nauczycieli i młodzieży największą popularnością cieszyły się zajęcia policyjno – militarne: pokaz sprzętu, strzelanie z wiatrówki, tor przeszkód. Duże zainteresowanie wzbudziły także warsztaty teatralne i dziennikarskie. Oprócz tego uczniowie bardzo licznie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez współpracujących z naszą szkołą wykładowców wyższych uczelni: dr. inż. Łukasza Nozdrzykowskiegoz Akademii Morskiej w Szczecinie (zaprezentowali programy graficzne i muzyczne, a także wirtualną rzeczywistość) orazdr. inż. Wojciecha Musiała z PWSZ w Wałczu (inteligentne roboty). Na zaproszenie Dyrektora Macieja Rydzewskiego przyjechał pan Marek Piłaszewicz, który przybliżył gimnazjalistom świat Słowian i wikingów oraz pan Mariusz Garbacz, który wprowadził ich w życie mieszkańców Kalisza Pomorskiego przed stu laty.

Nauczyciele przygotowali wiele ciekawych lekcji, między innymi z chemii, biologii, fizyki, matematyki, języka angielskiego i niemieckiego.Rekord popularności pobiły warsztaty teatralnepani Joanny Mączkowskiej oraz zajęciapani Emilii Grabowskiej – Grządzielz biologii doświadczalnej. Atrakcją dnia był występ zespołuDystraktor, otwartego na muzyczne talenty także wśród gimnazjalistów.

Podczas pikniku 45 kandydatów do klasy dwujęzycznej przystąpiło do testów sprawdzających kompetencje językowe. Poza tym uczestnicy mieli okazję do obejrzenia pokazu statycznego drona bojowego zorganizowanego przez 12. Bazę Bezzałogowych Statków Powietrznych z Mirosławca oraz sprzętu i broni żandarmów z Wydziału Żandarmerii z Oleszna i wozu bojowego kaliskiej OSP. Zajęciom z młodzieżą przyglądał się również gość specjalny wydarzenia, Etatowy Członek Zarządu Powiatu DrawskiegoJanusz Garbacz, który wysoko ocenił zaangażowanie uczniów, nauczycieli i współpracujących instytucji w przygotowanie pikniku.

Pedagog szkolna Anna Józiak po raz drugi zorganizowała Festyn Zdrowia pod patronatem Burmistrza Kalisza Pomorskiego. Tematyka zdrowego trybu życia i odżywiania wzbudziły duże zainteresowanie. Podczas festynu uczestnicy mogli spróbować dań przygotowanych na świeżym powietrzu przez dziennikarza radiowego i szefa kuchni Roberta Bochenko. Zainteresowani uczniowie mogli skorzystać z porad dietetyka, obejrzeć filmy promujące zdrowy tryb życia oraz pokaz zumby i udzielania pierwszej pomocy przez członów licealnej grupy ratowników MEDICAL TEAM prowadzonej przez Karola Kalinę.

Podsumowaniem wszystkich działań było losowanie atrakcyjnej nagrody, smartfona, wśród gimnazjalistów, którzy wykazali się zaangażowaniem podczas prowadzonych zajęć i warsztatów. Los uśmiechnął się do ucznia ze Szkoły Podstawowej w Reczu.

Mamy nadzieję, że wielu absolwentów gimnazjów wybierze ZSP w Kaliszu Pomorskim jako miejsce dalszej nauki, ponieważ szkoła daje wiele możliwości indywidualnego rozwoju i oferuje szeroki wachlarz zajęć rozwijających zainteresowania.

Dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski oraz koordynatorka Pikniku, Zastępca DyrektoraKatarzyna Witek – podziękowalinauczycielom, uczniom z ZSP w Kaliszu Pomorskim oraz współpracującym instytucjom – Wydziałowi Żandarmerii Wojskowej w Olesznie, 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych z Mirosławca, Akademii Morskiej w Szczecinie, PWSZ w Wałczu oraz kaliskim strażakom i osobom współpracującym ze szkołą za przygotowanie zajęć na wysokim poziomie, które docenili gimnazjaliści, ich nauczycielei rodzice.

Szczególne podziękowania kierujemy doStarosty DrawskiegoStanisława KuczyńskiegoiZarządu Powiatu Drawskiego za wsparcie finansowe Pikniku Młodych Pasjonatów w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”, działające przy kaliskim Liceum oraz do Burmistrza Kalisza PomorskiegoMichała Hypkiego za objęcie patronatem i wsparcie finansowe Festynu Zdrowia.


Grażyna Czerner, Maciej Rydzewski