- ZAJĘCIA HISTORYCZNE DLA GIMNAZJALISTÓW W KALISKIM LICEUM
ZAJĘCIA HISTORYCZNE DLA GIMNAZJALISTÓW W KALISKIM LICEUM
wtorek, 05 czerwiec 2018
W dniu 29 maja 2018 r. uczniowie z gimnazjów w ramach projektu „Kalisz Pomorski od przeszłości do teraźniejszości”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Jesteśmy razem” wzięli udział w spotkaniu z rekonstruktorem oraz z pasjonatem i znawcą lokalnej historii. Zajęcia odbyły się podczas Pikniku Młodych Pasjonatów – dnia otwartego szkoły.

W pracowni historycznej odbyło się spotkanie z rekonstruktorem historii wczesnośredniowiecznej Markiem Piłaszewiczem, przebranym w strój słowiańskiego rzemieślnika, pt. „W świecie Słowian i wikingów”. Rekonstruktor wdrożył młodzież w tajniki swojej pracy, a następnie opowiedział o pasji i zaprezentował wiele ciekawych przedmiotów używanych przez dawnych Słowian i wikingów. Atrakcją była próba otwarciaprzez uczestników warsztatów wzorowanej na średniowiecznej skrzyni specjalnym kluczem. Okazało się, że jest to zadanie znacznie trudniejsze od najtrudniejszej gry komputerowej. Dopiero wskazówki Marka Piłaszewicza umożliwiły uczniom poznanie sekretu średniowiecznego zamka.

Następnie uczniowie przenieśli się w czasie o tysiąc lat poznając życie codzienne i zwyczaje dawnych mieszkańców Kalisza Pomorskiego i okolic na początku XX wieku. W wirtualną podróż przez historię zabrał ich znawca i miłośnik historii regionalnej Mariusz Garbacz. Podczas zajęć uczestnicy mieli okazję porównania życia współczesnych mieszkańców naszego miasta z życiem przed stu laty.

Dziękujemy za wsparcie finansowe Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego, bez którego realizacja naszego projektu oraz zorganizowanie zajęć dla młodzieży nie byłyby możliwe.


Maciej Rydzewski