- KALISCY LICEALIŚCI ZWYCIĘZCAMI POMORSKIEJ LIGI HISTORYCZNEJ
KALISCY LICEALIŚCI ZWYCIĘZCAMI POMORSKIEJ LIGI HISTORYCZNEJ
wtorek, 05 czerwiec 2018
W dniu 29 maja 2018 r. w Szczecinieodbył się finał drugiego sezonu Pomorskiej Ligi Historycznej, konkursu historycznego organizowanego przez Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego pod patronatem Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

W rozgrywkach finałowych wzięła udział drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim pod opieką księdza Wojciecha Marcinkiewicza, która po trzech z pięciu rund Ligi była liderem rozgrywek.

Inspiracją dla organizatorów V rundy PLH była Francja - francuski Szczecin oraz Francja przeniesiona do Szczecina. W pierwszej części finału uczestnicy poruszali się wylosowanymi przez siebie trasami, odwiedzili m.in. Muzeum Narodowe – Centrum Dialogu Przełomy, Zamek Książąt Pomorskich oraz Ratusz Staromiejski, gdzie wzięli udział w krótkich warsztatach, a informacje na nich zdobyte, pozwoliły im zdobyć kolejne punkty. Po pierwszej części, została rozegrana druga część finału, czyli quiz drużynowy w auli Książnicy Pomorskiej.

Po pasjonujących i zaciętych rozgrywkach trwających cztery godziny przyszedł czas na podsumowanie drugiego sezonu Pomorskiej Ligii Historycznej w roku szkolnym 2017/2018. Ostatecznie kaliscy licealiści obronili pierwsze miejsce i zwyciężyli w całych ligowych rozgrywkach. W nagrodę we wrześniu wezmą udział w wycieczce szlakiem historii Pomorza Zachodniego, zorganizowanej przez Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Poza tym do ZSP w Kaliszu Pomorskim trafi przechodni puchar, który otrzymuje zgodnie z regulaminem na rok zwycięska drużyna. W przypadku wygranej w PLH trzy razy z rzędu puchar zostaje w szkole. To nasz cel na kolejne dwa lata…

W skład zwycięskiej drużyny, której opiekunem merytorycznym był dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski weszli: Martyna Czerepaniak i Mateusz Martenka z klasy 1a oraz Weronika Mazur, Alicja Machnik i Zuzanna Gabrych z klasy 2a.


Martyna Czerepaniak

Link do klasyfikacji generalnej PLH 2017/2018
Link do radiowej relacji z finału PLH