- ZWYCIĘZCY XIV MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH FRANKOFILM
ZWYCIĘZCY XIV MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH FRANKOFILM
środa, 13 czerwiec 2018
W dniach 8-10 czerwca w Zielonej Górze odbyła się XIV edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych „FrankoFilm”. Hasłem konkursowym było w oryginale „La lumiѐre” (tłum. z języka francuskiego – „Światło”). Młodzież sama musiała wymyślić scenariusz, wyreżyserować, zmontować i oczywiście wystąpić w roli aktorów.

Do udziału w festiwalu zgłosiło się prawie 90 ekip, do finału przeszło 47. Temat festiwalu został przedstawiony w różnych odsłonach. Oczywiście wszystkie filmy nagrane zostały w języku francuskim. Decyzją jury, pierwsze miejsce, czyli Złoty FrankoFilm, zdobyła drużyna UAM Poznań, w której skład weszli m.in.: Jakub Łastówka - montaż i kamera, Aleksandra Łastówka – reżyseria, scenariusz, kamera i aktorka, oraz Szymon Kawecki w roli aktora. Film nosi tytuł „Des rectangles lumineux” („Świecące prostokąty”). Gościem honorowym festiwalu był znany i ceniony polski aktor Wojciech Pszoniak.

Serdeczne gratulacje.

Katarzyna Witek