- WARSZTATY HISTORYCZNE W KALISZU POMORSKIM I SZCZECINIE
WARSZTATY HISTORYCZNE W KALISZU POMORSKIM I SZCZECINIE
piątek, 15 czerwiec 2018
W dniu 13 czerwca 2018 r. młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim pod opieką dyrektora Maciej Rydzewskiego i pasjonata historii regionalnej Wiesława Piotrowskiego w ramach projektu „Kalisz Pomorski od przeszłości do teraźniejszości”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Jesteśmy razem” wzięła udział w warsztatach historycznych, które odbyły się w izbie pamięci ZSP w Kaliszu Pomorskim, Muzeum Historii Szczecina oraz Centrum Dialogu Przełomy.

Przed wyjazdem do Szczecina uczestnicy projektu zostali zapoznani przez Wiesława Piotrowskiego z pochodzeniem i przeznaczeniem przedmiotów, które zostały następnie wykorzystane podczas gry miejskiej w Kaliszu Pomorskim. W Muzeum Historii Szczecina wzięli udział w lekcji muzealnej „Przypadki Hansa Stettinera i Jana Szczecińskiego, czyli życie codzienne szczecinian w XX wieku”, opowiadającej o codziennym życiu tytułowego Hansa Stettinera, żyjącego w mieście do 1945 roku i Jana Szczecińskiego, który zamieszkał w Szczecinie po wojnie. Była to bardzo ciekawa wycieczka w przeszłość prowadzona przez pracownika Muzeum Narodowego w Szczecinie Ewę Kimak, pozwalająca zrozumieć trudną historię Pomorza Zachodniego w XX wieku oraz porównać życie niemieckich i polskich mieszkańców ówczesnego Szczecina.

Następnie młodzież wraz z opiekunami udała się do Centrum Dialogu Przełomy, nowoczesnego muzeum z interaktywną ekspozycją poświęconą historii Szczecina po II wojnie światowej. W czasy, kiedy Europa była podzielona „żelazną kurtyną” wprowadził uczniów Maciej Rydzewski. Młodzi ludzie mogli w atrakcyjny sposób, korzystając z multimediów i ekranów interaktywnych zapoznać się z przełomowymi momentami w dziejach powojennego Szczecina oraz Polski od 1945 do 1989 roku. Zdobyte wiadomości zostały wykorzystane podczas gry miejskiej „Śladami polskich mieszkańców Kalisza Pomorskiego”, przygotowanej i przeprowadzonej przez młodzież dla rówieśników z liceum oraz uczniów gimnazjum.

Dziękujemy za wsparcie finansowe Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego, dzięki któremu możliwa była realizacja projektu „Kalisz Pomorski od przeszłości do teraźniejszości” i wyjazd na warsztaty historyczne do Szczecina. Pragniemy też podziękować pani Ewie Kimak za profesjonalizm, życzliwe przyjęcie i bardzo dobre przygotowanie lekcji muzealnej dla młodzieży.


Maciej Rydzewski