- WŁOSKI POCZĄTEK ROKU SZKOLNEGO
WŁOSKI POCZĄTEK ROKU SZKOLNEGO
czwartek, 13 wrzesień 2018
Uczniowie ZSP w Kaliszu Pomorskim rozpoczęli nowy rok szkolny 2018/2019 we włoskich klimatach. W wycieczce do Włoch w pierwszym tygodniu września (3-8 września 2018r.) uczestniczyli głównie uczniowie klas maturalnych oraz klas drugich pod opieką nauczycielek – organizatorki wyjazdu Mirosławy Kacperskiej, Danuty Stempień i Zyty Bogacz. Zwiedzili Florencję, Rzym, Watykan, Rimini i Wenecję. Podczas podróży młodzież i opiekunowie podziwiali piękne krajobrazy, malownicze budowle na wzgórzach oraz egzotyczną roślinność.
Pierwszym miastem na trasie wycieczki była Florencja, gdzie uczestnicy wyjazdu zwiedzili Bazylikę Santa Croce, Katedrę Santa Maria del Fiore, Dzwonnicę Giotta, Baptysterium z Drzwiami Raju. Spacerowali po placu Piazza Della Signoria i Moście Złotników.
Następne dwa dni zarezerwowane były na Rzym i Watykan, gdzie papież Franciszek udzielił błogosławieństwa uczniom i nauczycielom kaliskiego Liceum i Technikum na nowy rok szkolny. Później zwiedzili Panteon, przeszli po Schodach Hiszpańskich, odpoczywali przy Fontannie di Trevi. Następnie udali się do Koloseum, zobaczyli także Łuk Konstantyna i Forum Romanum na wzgórzu Palatyn. W kolejnym dniu zwiedzali Muzea Watykańskie, Kaplicę Sykstyńską, Bazylikę Św.Piotra. Modlili się w różnych intencjach przy grobie Świętego Jana Pawła II. Późnym popołudniem udali się do Rimini nad Adriatykiem, a następnego dnia podziwiali uroki Wenecji, miasta położonego na wodzie.
Wycieczka obfitowała również w nowe doświadczenia kulinarne – kuchnia włoska w różnych odsłonach przypadła wszystkim do gustu.
Organizator wycieczki – biuro podróży Anawa Tour ze Szczecina i przewoźnik Polbus z Suchania zadbali o ciekawy program i bezpieczną podróż. Tak niecodzienny początek roku szkolnego dostarczył uczniom wielu ciekawych doświadczeń i nowych wrażeń. Zdobyta wiedza przyda się z pewnością podczas lekcji geografii i historii.

Mirosława Kacperska