- Budujemy redakcję
Budujemy redakcję
środa, 26 wrzesień 2018
20 września grupa gimnazjalistów ze Szkoły Podstawowej im. Lotników Polskich w Mirosławcu brała udział w warsztatach dziennikarskich prowadzonych przez Aleksandrę Radecką, opiekunkę „Kontrastu”-gazety wydawanej od 15 lat przez młodzież ZSP w Kaliszu Pomorskim.
Spotkanie w kaliskim Liceum było pierwszym krokiem do założenia przez uczniów z Mirosławca własnego pisma. Przy tworzeniu zespołu dziennikarskiego młodszym kolegom pomagali także licealiści z Kalisza Pomorskiego: redaktor naczelna „Kontrastu” Magdalena Wyrzykowska, jej zastępczyni Maria Wiewiórkowska, grafik Adrian Głogowski i fotograf Dominika Sosnowska.
Rozpoczęło się od wypisania na tablicy podstawowych haseł związanych z gazetą, np. regularność wydań, format, liczba stron, działy , tytuł.
Po burzliwej wymianie zdań ustalono najważniejsze elementy. Polonistki z Mirosławca: Barbara…….i Agnieszka Pawlus z entuzjazmem opowiadały o swoich planach pracy z młodymi. Dodały, że mogą w tej kwestii liczyć na zrozumienie i wsparcie swojej dyrekcji. I że chętnie skorzystają z doświadczeń licealistów z Kalisza Pomorskiego. O gotowości do takiej współpracy zapewniała gości Aleksandra Radecka, polonistka i absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na UW.
Pani wicedyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim Katarzyna Witek nie kryła zadowolenia z tej inicjatywy. Witając uczniów i nauczycielki z Mirosławca podkreślała, że warto budować więzi pomiędzy pokoleniami.
Druga część zajęć poświęcona była formie recenzji. Prowadząca przedstawiła różne propozycje recenzji książki czy filmy. Głośno zastanawiano się nad tym jak pisać, by nie zanudzić młodego czytelnika.
Uczestnicy warsztatów ożywili się podczas ćwiczenia, które wymagało stworzenia listy znienawidzonych lektur. Był śmiech, oburzenie i zdziwienie.
W dalszej części lekcji młodzież miała zadanie, by odrzucić stereotyp jakoby wszystkie lektury szkolne są nudne. Warsztaty dziennikarskie realizowane są w ramach projektu „AKCJA- REDAKCJA”, który otrzymał dofinansowanie z EKDUS-a, czyli edukacji kulturowej dla umiejętności społecznych.
Koordynatorem projektu jest Barbara Krupińska, pracownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, grupie gimnazjalistów z Mirosławca przewodniczy polonistka Barbara Antochowska.
To dopiero początek ciekawej współpracy mówią uczestnicy i czekają na więcej. Aleksandra Radecka