- Wolontariusze z Kalisza Pomorskiego w warszawskim Teatrze Kamienica
Wolontariusze z Kalisza Pomorskiego w warszawskim Teatrze Kamienica
czwartek, 27 wrzesień 2018
24 września odbył się koncert, a także kiermasz, zbiórka oraz aukcja na rzecz podopiecznych Fundacji im. Darii Trafankowskiej. Do współpracy przy organizacji imprezy pani prezes Dorota Landowska zaprosiła licealistów z Kalisza Pomorskiego. To zaszczyt i wyróżnienie podkreślali uczniowie, którzy chętnie zgłosili się do pomocy. Praca w roli wolontariusza w kaliskiej szkole jest czymś naturalnym, ta cenna idea jest tu rozpowszechniana przez wielu pedagogów.

Koncert w Teatrze Kamienica był jednocześnie powodem do świętowania ponaddziesięcioletniej rocznicy funkcjonowania Fundacji. Jej powstanie wiąże się z charytatywną działalnością Darii Trafankowskiej - aktorki teatralnej i filmowej, znanej w swoim środowisku z empatii i dobrego serca. Zmarła w 2009 r na raka trzustki.

Dorota Landowska, aktorka Teatru Narodowego, po śmierci przyjaciółki postanowiła kontynuować jej dzieło. Na co dzień w tym zadaniu pomagają jej: Katarzyna Skarżanka, Katarzyna Traczyńska i Anna Lewandowska, Joanna Pach Żbikowska.

Fundacja opiekuje się chorymi artystami i ich rodzinami, bo jak wyjaśnia pani prezes, bardzo często myli się zawód aktora z byciem celebrytą.

- Gdy aktor zachoruje, traci wszystko. Nawet jak ma etat w teatrze, to ma śmieszne pieniądze. Choroba zmienia jego ciało, do tego dochodzi długotrwała rehabilitacja i w naturalny sposób ktoś jest eliminowany z zawodu. Ludzie często tego nie rozumieją.

Młodzież z Kalisza Pomorskiego doskonale o tym wie. Od wielu lat jeździ na warsztaty dziennikarsko-artystyczne do stolicy. Spotkania z aktorami są stałym punktem programu wycieczek.

Pierwszym przewodnikiem po świecie teatru był dla nich śp. Maciej Kozłowski, który kilka lat ciężko chorował. Był przyjacielem Doroty Landowskiej, razem występowali na scenie Teatru Narodowego.

- Po rozmowie z Aleksandrą Radecką pomyślałam, że to jakiś znak. I że to najlepszy pomysł na świecie, by włączyć młodzież do naszej akcji. Pomoc innym i sztuka czynią człowieka lepszym, jeżeli można tę energię przepuścić przez siebie i poczuć ją tak jak własną to jest to wielka moc.

Siedmiu wolontariuszy ( Wiktoria Spieler, Weronika Mazur, Magdalena Wyrzykowska, Maria Wiewiórkowska, Dominika Sosnowska, Wojciech Flantowicz, Oskar Gonciarz) – dziennikarze szkolnego „Kontrastu” byli w Warszawie pod opieką nauczycielek: Danuty Stempień i Aleksandry Radeckiej.

Dwudniowy pobyt został tak zaplanowany, by nie było czasu na nudę. Młodzi spotkali się również redaktorem Robertem Mazurkiem i obejrzeli prace Sebastiana Kroka, asystenta profesora Leona Tarasewicza, prezentowane w Galerii m2.

Jednak to akcja charytatywna była najważniejszym zadaniem. Młodzież kwestowała na rzecz Fundacji, towarzyszyła jej wyjątkowa kapela Sztajer z repertuarem typowych warszawskich piosenek. Mieszkańcy Skweru Darii Trafankowskiej nie szczędzili grosza i chętnie wspominali swoją „ Duśkę” . Plany dłuższej zbiórki pokrzyżowała niestety pogoda.

Za to w Teatrze Kamienica było gorąco, czuło się moc pozytywnej energii i rodzinną atmosferę. Wolontariusze z Kalisza Pomorskiego odbierali od gości cegiełki, czyli bilety wstępu oraz ustawiali reklamowe banery. Nagrodą dla nich był udział w wyjątkowym koncercie, który poprowadzili: Małgorzata Kożuchowska i Tomasz Sobierajski.

Na scenie wystąpili m.in. Mariusz Bonaszewski, Joanna Dark, Alicja Borkowska, Katarzyna Dąbrowska. Na sali podczas tego wyjątkowego wieczoru byli także obecni podopieczni Fundacji. Jest taki niepisany zwyczaj, by nie wymieniać ich nazwisk, pomaga się dyskretnie, bo „choroba nie wybiera, jest ponad wszelkimi podziałami, nie ma tu ani frakcji politycznych ani religijnych” - podkreślała Dorota Landowska.

Uczniowie wrócili do domu zmęczeni, ale pewni, że doświadczyli czegoś ważnego i dobrego.

- Artyści dali z siebie wszystko i było cudownie móc ich oglądać i słuchać. Pomoc charytatywna jest potrzebna, wie to każdy. Aktorzy i inni sławni ludzie często pomagają, warto o tym pamiętać i odpłacić im za to sercem - komentowała Magdalena Wyrzykowska, redaktor naczelny „Kontrastu”.

Dorota Landowska zaproponowała licealistom z Kalisza Pomorskiego dalszą współpracę, być może niektórzy z nich kiedyś sami będą mogli wystąpić na scenie podczas innych akcji organizowanych przez Fundację w Warszawie.


Aleksandra Radecka