- "Zamki pomorskie i nie tylko" dla zwycięzców Pomorskiej Ligii Historycznej
"Zamki pomorskie i nie tylko" dla zwycięzców Pomorskiej Ligii Historycznej
niedziela, 07 październik 2018
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim uczestniczyli w dniach 28 – 30 września 2018 r. w wycieczce edukacyjnej „Zamki pomorskie i nie tylko”.
Wycieczka była formą nagrody dla zwycięskich drużyn Pomorskiej Ligii Historycznej z Kalisza Pomorskiego, Drawska Pomorskiego i Kołobrzegu. Organizacją zajęli się pracownicy Instytutu Historii Uniwersytetu Szczecińskiego i Książnicy Pomorskiej. Zwycięska pięcioosobowa drużyna przygotowywana była przez dyrektora Macieja Rydzewskiego, natomiast opiekunem podczas wycieczki był nauczyciel geografii Paweł Łuczko.
Przez trzy dni intensywnego zwiedzania wielu obiektów i miejsc uczniowie odwiedzili Książnicę Pomorską i wiele interesujących i mało znanych zakątków Szczecina. Historyczny spacer po Stoczni Szczecińskiej pod okiem pracownika IPN, był wyjątkową okazją do poznania funkcjonowania zakładu i jego miejsca w najnowszej historii Polski.
Kolejny dzień to podróż autokarowa i poznawanie zabytków Pomorza, m.in. historii pałacu i kościoła w Pęzinie. Spacer po miejscowości Dobra był podobnie jak wizyta w pałacu w Strzmielach i zamkach w Świdwinie i w Połczynie atrakcyjną formą odkrywania pomorskiej historii i miejsc z nią związanych. Głaz Trygław w Tychowie stanowił interesujący przerywnik w podróży na Górę Chełmską do Koszalina i noclegu w Łazach nad Bałtykiem.
Niedzielne atrakcje rozpoczęły się w XIII wiecznym kościele w Iwięcinie, a wizyta na zamku w Darłowie potwierdziła bogactwo historii naszego regionu. Pałac w Krągu, kościół w Krupach i garść cennych wskazówek od pracowników naukowych Uniwersytetu Szczecińskiego pod zamkiem w Starym Drawsku były cennym podsumowaniem warsztatów historycznych.
Dziękujemy organizatorom wycieczki z Uniwersytetu Szczecińskiego za przygotowanie bardzo interesującego wyjazdu dla uczniów i ich opiekunów. Jest to dobra motywacja przed kolejnym sezonem ligowych zmagań.

Paweł Łuczko