- Twórcza energia
Twórcza energia
piątek, 26 październik 2018
W 2003 roku licealiści z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim wydali swój pierwszy numer gazety. Nazwali ją „Kontrast”, bo chcieli, by tytuł mówił czytelnikom, że jest to pismo odważne i walczące ze społecznymi stereotypami. W ubiegły piątek 19 października 2018 r. po 15 latach działania miesięcznika spotkali się ponownie byli i obecni dziennikarze.
Jubileusz 15-lecia stał się okazją do wzruszającej, refleksyjnej, ale momentami także zabawnej podróży w czasie. Polonistki: Aleksandra Radecka i Sławomira Sudnicka, założycielki gazety, podczas oficjalnej uroczystości odbywającej się w szkolnej auli opowiadały o trudnych początkach pracy redakcji. Na scenie pojawiła się także Justyna Pacześna, jedna z pierwszych redaktorek naczelnych „Kontrastu”, dzisiaj pracownik sekcji promocji i reklamy w Teatrze Komedia w Warszawie.
- Czuję się jak wezwana do tablicy – śmiała się szczerze. – To była cudowna energia, radość, gdy trzymaliśmy pierwszą gazetę w ręku. Było w niej sporo błędów, a nawet puste strony, ale tym się nie martwiliśmy- wspominała.
Prowadzące spotkanie licealistki: Julia Enders i Wiktoria Spieler ( także dziennikarki „Kontrastu”) ze swadą i poczuciem humoru opowiadały o historii działu rozrywki. Na czerwonych kanapach, zupełnie jak w telewizyjnym studiu DDTVN, zasiedli dziennikarze miesięcznika. Ta nietypowa loża prasowa zamieniła się w czytających lektorów. Dzięki temu publiczność poznała fragmenty tekstów publikowanych w „Kontraście” na przestrzeni lat.
Słuchacze reagowali salwami śmiechu, gdy głośno wybrzmiały zmontowane z uczniowskich wypracowań opisy klasyki polskiej literatury, np. „Chłopów” W. Reymonta. Łzy radości były także przy czytaniu kontrastnoweli pt. „Drogi uczuć” wzorowanej na brazylijskich serialach. Autorkę tej poczytnej rubryki - Annę Rocławską poproszono o komentarz.
- Nie pamiętałam tego tekstu, teraz go sobie przypomniałam. To był jeden z najtrudniejszych odcinków, które musiałam napisać. Po cichu liczyłam, że jeśli przeczytacie, to właśnie nie ten – mówiła żartobliwie. Na co dzień Anna Rocławska organizuje spotkania z pisarzami i muzykami, między innymi w szczecińskim empiku, więc w jakiś sposób nadal rozwija swoje literackie pasje.
Po zakończeniu tej części scenariusza imprezy nastąpiła zmiana prowadzących. Młodsze koleżanki zastąpili absolwenci: Kuba Biegniewski i Maciej Radzimski, czyli redaktor naczelny i jego zastępca w latach 2014/15. Uczniowie przypomnieli fragmenty reportaży: Darii Różańskiej, Dobrogniewy Stachowiak oraz wywiadów, które redakcja przeprowadziła z Marią Czubaszek, Adamem Małyszem czy Robertem Mazurkiem.
Autorów prac nagrodzono gromkimi brawami, a prezes Stowarzyszenia „Meander” - dr Eryk Krasucki zaproponował stworzenie antologii „Kontrastu”, którą obiecał wydać.
Rocznicowe obchody uświetnili wokaliści z grupy teatralnej „Klepsydra” (Wiktoria Spieler, Daria Milczach i Szymon Naumiak, obsługą techniczną zajęła się – Malwina Cybulska) prowadzonej przez Joannę Mączkowską, która wspólnie z Aleksandrą Radecką czuwała nad przygotowaniem uroczystości.
W trakcie jubileuszu nie mogło zabraknąć podziękowań. Aleksandra Radecka dziękowała Sławomirze Sudnickiej, z którą rozpoczynała pracę w charakterze opiekuna koła dziennikarskiego, absolwentom, dyrektorom szkoły (Annie Arcimowicz, Joannie Kuleszy, Maciejowi Rydzewskiemu, Katarzynie Witek), władzom powiatowym, burmistrzowi Kalisza Pomorskiego Michałowi Hypkiemu, koleżankom i kolegom z pracy, a także zaprzyjaźnionym osobom i instytucjom. Ona sama też otrzymała wiele bukietów kwiatów i usłyszała słowa uznania.
W scenariuszu imprezy zaplanowano moment na niespodzianki. Takie dla młodzieży przygotowali dziennikarze: Tomasz Ogonowski oraz znany publicysta Robert Mazurek. Obaj podczas warsztatów dziennikarskich w Kaliszu Pomorskim i w Warszawie szlifowali talenty kaliskich licealistów.
Pierwszy z nich napisał do nich list, natomiast drugi nagrał zabawny filmik. Obaj podkreślili jak cenna jest praca w szkolnej gazecie, czego uczy i jakie daje możliwości.
Wyświetlona na ekranie długa lista sukcesów „Kontrastu” tylko to potwierdziła.
Wśród zaproszonych gości byli także uczniowie Szkoły Podstawowej im. Lotników Polskich w Mirosławcu wraz z opiekunem Barbarą Antochowską. W tym roku szkolnym biorą udział w projekcie edukacyjnym „Akcja – Redakcja”, którego celem jest rozbudzenie pasji dziennikarskich. Aleksandra Radecka pomaga im w założeniu własnej gazety. Podczas jubileuszu 15-lecia „Kontrastu” mogli doświadczyć wyjątkowej radości płynącej z pisania. - Zjazdy redakcji to możliwość spotkania się po latach ze swoimi starymi znajomymi z czasów liceum. To okazja do podzielenia się swoimi doświadczeniami, sukcesami. Takie uroczystości są również szansą na podziwianie tego, w jaki sposób rozwija się „Kontrast”, jakie tematy są w nim poruszane – komentował po uroczystości były redaktor naczelny Maciej Dziermański, a jego kolega Jonatan Domagała dodał: - Najpiękniejsza w „Kontraście” zawsze była energia i nieograniczona niczym wolność- wciąż ją czuję i to jest moje najpiękniejsze wspomnienie.
Słowa uznania należą się organizatorom spotkania: dyrekcji szkoły w Kaliszu Pomorskim, władzom gminnym, nauczycielom oraz opiekunom gazety.

AR