- UROCZYTSOŚĆ PATRIOTYCZNA Z UDZIAŁEM KALISKICH LICEALISTÓW
UROCZYTSOŚĆ PATRIOTYCZNA Z UDZIAŁEM KALISKICH LICEALISTÓW
wtorek, 30 październik 2018
Piękny sobotni poranek i popołudnie 13 października 2018 r. grupa kaliskich Licealistów z klas wojskowych pod opieką nauczyciela przysposobienia wojskowego Andrzeja Kowalewskiego i dyrektora szkoły Macieja Rydzewskiego spędziła na terenie Leśnictwa Mąkowary, gdzie na zaproszenie Nadleśniczego Nadleśnictwa Kalisz Pomorski Huberta Kozaka wzięli udział w posadzeniu Dęba Niepodległości.
W uroczystości wzięli także udział pracownicy Nadleśnictwa Kalisz Pomorski, uczniowie Szkoły Podstawowej w Pomierzynie, przedstawiciele władz samorządowych, a przede wszystkim mieszkańcy miasta. Dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim wygłosił referat poświęcony niełatwej drodze Polaków do niepodległości w czasie pierwszej wojny światowej.
Uczestnicy spotkania podpisali się na dokumencie i przekazali pamiątki dla przyszłych pokoleń umieszczone w stalowej tubie. Kulminacyjnym punktem było posadzenie Dęba Wolności z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, w którym miał okazje wziąć udział każdy z uczestników uroczystości. Następnie wokół dęba posadzono inne drzewa, składające się na „Las Niepodległości”. Do tej inicjatywy aktywnie dołączyli kaliscy Licealiści, którzy zostali nagrodzeni przez Nadleśniczego pamiątkowymi publikacjami wydanymi z okazji Święta Niepodległości. Na zakończenie posilili się tradycyjną grochówką.
Warto podkreślić, że Dąb Niepodległości został posadzony w miejscu, gdzie w czasie drugiej wojny światowej znajdowała się filia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrueck.
Udział uczniów klas wojskowych w bardzo ciekawej inicjatywie upamiętniającej 100 lecie Niepodległej jest dowodem patriotyzmu młodzieży, która poświęciła swój wolny czas, dojeżdżając niejednokrotnie z odległych od Kalisza Pomorskiego miejscowości, aby posadzić Dąb Niepodległości. Dziękujemy za zaproszenie Nadleśniczemu Nadleśnictwa Kalisz Pomorski Hubertowi Kozakowi.
Dla Ojczyzny czasu i energii nie szczędzili: Wiktoria Morawska, Antoni Nowak, Kacper Bubel, Jakub Wasylów, Konrad Nowak, Sergiusz Walczak, Michał Tylek i Adrian Kaczerewski. Dziękujemy!

(ZSP)