- WYCIECZKA DO ŹRÓDEŁ POLSKIEJ PAŃSTWOWOŚCI
WYCIECZKA DO ŹRÓDEŁ POLSKIEJ PAŃSTWOWOŚCI
wtorek, 30 październik 2018
W środę 17 października 2018 r. grupa uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim wzięła udział w wyprawie historyczno - krajoznawczej do Poznania. W roli przewodnika wystąpił Konrad Chwastek nauczyciel historii, długoletni mieszkaniec Poznania oraz par excellence miłośnik tego uroczego miasta. Towarzyszył mu Paweł Łuczko, nauczyciel geografii.
Po Muzeum Archeologicznym oprowadzała młodzież pani Marta Zielińska, która porwała uczniów w świat starożytnego Egiptu. Szczególne zainteresowanie wzbudził proces mumifikacji, zwłaszcza część warsztatowa, w której grupa podzielona na dwa zespoły ćwiczyła się w sztuce owijania mumii. Po warsztatach uczestnicy wyjazdu obejrzeli ekspozycje dotyczące pradziejów ziem polskich oraz okresu wczesnego średniowiecza w Polsce. Wiele radości uczniom sprawiło przymierzanie kolczugi oraz pozostałego ekwipunku rycerza/woja.
W poznańskiej Farze, młodzież została wprowadzona przez Konrada Chwastka w świat kultury baroku. Zwiedzanie świątyni było prawdziwą ucztą dla oczu. Po obiedzie w centrum handlowym, licealiści udali się na Ostrów Tumski, gdzie podziwiali gotycką bazylikę archikatedralną. W podziemiach katedry mogli podziwiać pozostałości starszej romańskiej katedry, a tam miejsce, gdzie prawdopodobnie mogło znajdować się baptysterium Mieszka I. Zmęczeni, ale w wyśmienitych nastrojach, pełni historycznych wrażeń uczestnicy wyjazdu powrócili do Kalisza Pomorskiego.
Wycieczka do źródeł polskiej państwowości została zorganizowana w ramach obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Konrad Chwastek