- ERASMUS+ Wyjazd na Litwę - DZIEŃ 1 i 2
ERASMUS+ Wyjazd na Litwę - DZIEŃ 1 i 2
środa, 14 listopad 2018
5 listopada 2018r. grupa uczniów z naszego liceum rozpoczęła realizację kolejnego etapu projektu „BE AWARE FOR YOUR FUTURE” w ramach programu Erasmus+. Etapem tym jest wycieczka na Litwę, do miejscowości Kraziai, gdzie uczniowie wraz z opiekunami spędzą 6 pracowitych dni. Uczniowie biorący udział w wycieczce to: Wiktoria Bagrowska, Malwina Nowakowska, Zuzanna Gardzińska, Agnieszka Reczko, Michał Panowicz, Jakub Lipiński. Koordynatorem projektu jest Pani Agnieszka Kubat a opiekunami Karol Kalina oraz Adam Stąporek.
We wtorek 6 listopada 2018 w Gimnazjum w miejscowości Kraziai na Litwie uroczyście rozpoczęto międzynarodowe spotkanie uczestników projektu "BE AWARE FOR YOUR FUTURE" w ramach programu ERASMUS+. Po długiej podróży i nocy spędzonej w pięknym dworku KELMES DVARAS, rano przywitali uczestników uczniowie tamtejszej szkoły.
Oprócz uczestników z Polski z ZSP w Kaliszu Pomorskim, w projekcie biorą udział uczniowie ze szkół we Włoszech (TERMINI IMERESE), Turcji (ETIMESGUT), Łotwy (JAUNPILS) i oczywiście Litwy (KRAZIAI).
Po wspaniałym przywitaniu zgotowanym przez litewską młodzież przystąpiono do aktywnej pracy. Pierwszym punktem było przedstawienie swoich krajów, miast i szkół do których uczęszcza biorąca udział w projekcie młodzież. Następnie odbyły się zajęcia z języka angielskiego medycznego.
Głównym założeniem projektu jest nauka udzielania pierwszej pomocy. Tym zadaniem zajął się Pan Karol Kalina oraz polscy uczniowie – na co dzień członkowie szkolnej grupy medycznej MEDICAL TEAM. Zajęcia, zarówno teoretyczne jak i praktyczne, prowadzili w języku angielskim polscy uczestnicy projektu. Przedstawiono sposoby udzielania pierwszej pomocy w przypadkach m.in. amputacji kończyn, ran ciętych czy omdleń.
Po kilku godzinach zajęć medycznych, uczestnicy udali się z przewodnikiem na zwiedzanie miejscowości Kraziai, w tym lokalnego kościoła i muzeum. Następnie odbyły się warsztaty Centrum Kultury dotyczące lokalnego tańca, śpiewu i kuchni.