- WARSZTATY FILMOWE W OŚRODKU KULTURY
WARSZTATY FILMOWE W OŚRODKU KULTURY
środa, 07 listopad 2018
Od września do października 2018 R. miałem przyjemność spotykać się regularnie na warsztatach filmowych z grupą młodzieży z kaliskiego Liceum w ramach projektu „Ekdus”. Muszę przyznać, że na początku byłem pełen obaw ze względu na to, że postanowiłem zrealizować z młodzieżą w ciągu niespełna dwóch miesięcy materiał, na który studenci popularnych „filmówek” poświęcają pół roku. Wiedziałem, że wiele będzie zależało od uczestników kursu, od ich zaangażowania i chęci poddania się rygorowi pracy pod dyktandem czasu. Udało się. Dzielni kursanci przerobili akademickie zagadnienia związane z kompozycją kadru, osią filmową, ujęciami dialogowymi, montażem wewnątrz kadrowym i ogólnymi wiadomościami na temat pracy z kamerą. W międzyczasie powstawały synopisy (zarysy historii), czego efektem był scenariusz, a następnie scenopis, czyli układ scen z opisem pracy kamery i wskazówkami co do oświetlenia. Po żmudnych przygotowaniach nadszedł czas na to abyśmy sprawdzili się na planie filmowym i tak po „zarwanej” nocy, którą to spędziliśmy kręcąc materiał do filmów, byliśmy gotowi do montażu i udźwiękowienia obu etiud.
Finałem był pokaz gotowych filmików, który odbył się 30 października 2018 roku w Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim. Muszę przyznać, że młodzież wywiązała się z tego wymagającego zadania w sposób wyjątkowo dobry rozwiewając w zupełności moje wcześniejsze obawy. Cieszę się, że trafiliśmy na siebie, że ktoś podziela moją pasję i chce zdobywać wiedzę w tej trudnej dziedzinie sztuki jaką jest film. Przed nami kolejne wyzwania wiem, że jest zapał i chęci do ruszenia dalej. W listopadzie zaczynamy kolejny projekt. Trzymajcie kciuki i wyglądajcie premiery.

Bartosz Kowalczyk