- Odkryj swój talent
Odkryj swój talent
piątek, 09 listopad 2018
Dnia 6 listopada 2018 r., na zaproszenie Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty Magdaleny Zarębskiej – Kuleszy, uczniowie klasy 1 i 2 technikum informatycznego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim uczestniczyli w branżowych targach edukacyjnych pod nazwą ,,Skuteczne partnerstwo w kształceniu zawodowym”, które odbywały się w ramach Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych – „Odkryj swój talent”.
Grupa 45 uczniów, z wraz z opiekunkami: Jadwigą Czernigą, Renatą Effenberg-Nawrot i Anną Józiak miała możliwość zapoznania się z ofertami prezentowanymi przez szkoły branżowe, techniczne i policealne oraz firmy i przedsiębiorstwa z naszego regionu.
Odwiedzający targi uczniowie, chętnie zatrzymywali się przy stoiskach placówek, których młodzież prezentowała swoje umiejętności. Biała szkoła z Polic, czyli Zespół Szkół im. I. Łukasiewicza prezentowała doświadczenia chemiczno-fizyczne. Zainteresowanym prezentowała m.in. produkcję mydła. Natomiast uczniowie stolarskiej szkoły branżowej Towarzystwa Salezjańskiego w Szczecinie pokazywali na czym polega obróbka drewna. Szczeciński Zespół Szkół Rzemieślniczych prezentował całą gamę zawodów, jednak największym zainteresowaniem kaliskich uczniów cieszyły się stanowiska fryzjerskie, gdzie uczennice czesały młodzież i nauczycieli. Nie brakowało także pokazów z budownictwa, gastronomii, wizażu czy technologii cyfrowych.
Poza ofertą edukacyjną uczniowie rozmawiali z przedstawicielami firm i przedsiębiorstw, pozyskując informację, na temat aktualnego zapotrzebowania na rynku pracy. W ramach zorganizowanych targów młodzież brała również udział w konferencji „Razem osiągniemy więcej”, którą zainaugurowała Magdalena Zarębska-Kulesza, Zachodniopomorski Kurator Oświaty.
Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych, to ciekawe wydarzenie, w którym uczniowie ZSP w Kaliszu Pomorskim chętnie wzięli udział, poznali oferty firm i przedsiębiorstw naszego regionu, innowacyjne pomysły i rozwiązania oraz kierunki kształcenia. Zdobyta na targach wiedza i umiejętności z pewnością zaprocentują w przyszłości.

Anna Józiak