- ERASMUS+ Kolejne dni realizacji projektu na Litwie
ERASMUS+ Kolejne dni realizacji projektu na Litwie
środa, 14 listopad 2018
Kolejne dni realizacji projektu „BE AWARE FOR YOUR FUTURE” w ramach programu ERASMUS+ przebiegały zdecydowanie pod hasłem pierwszej pomocy. Uczniowie pod opieką Pana Karola Kaliny pogłębiali wiedzę teoretyczną jak i zdobywali kolejne umiejętności praktyczne. Omawiane były co raz to nowe możliwe przypadki zagrożenia życia i zdrowia oraz przykłady ich ratowania. Wszyscy byli zgodni, że zajęcia prowadzone przez ZSP MEDICAL TEAM z Kalisza Pomorskiego były na najwyższym poziomie. Bardzo dobrze przygotowane przez Agnieszkę Reczko imitacje ran, sztuczna krew i profesjonalny ubiór kaliskich ratowników potęgowały wrażenie autentyczności wydarzeń. Warto dodać, że na zakończenie projektu cała grupa naszej szkoły otrzymała gromkie brawa na stojąco.
Nauczyciele biorący udział w projekcie uczestniczyli w spotkaniu w Miejskim Urzędzie Zdrowia w Kelme. Spotkanie dotyczyło rozwiązań zastosowanych przez państwo litewskie oraz władze miasta Kelme w obszarze zdrowia publicznego.
Poza zajęciami medycznymi uczniowie mieli okazję poznać litewską kulturę podczas wspólnych tańców i śpiewów tradycyjnych litewskich utworów, kuchnię i zwyczaje. Jednym z punktów programu była wizyta na Górze Krzyży – zabytku wpisanego na listę UNESCO, w okolicach miejscowości Szawle. Uczniowie skorzystali także z dobrodziejstw litewskiego SPA, podczas wycieczki autokarowej do Połągi.
Wspaniałym i wzruszającym wydarzeniem była dyskoteka dla uczestników projektu, podczas której jedna z uczestniczek – Wiktoria Bagrowska – świętowała swoje 18-te urodziny. Tradycyjne pieśni „Sto lat” z pięciu różnych krajów i dziesiątki życzeń wszystkim wycisnęły łzy z oczu.
Siódmego dnia trwania projektu organizatorzy przygotowali serię quizów i zabaw dotyczących wiedzy o krajach uczestniczących w projekcie. Międzynarodowe grupy miały się wykazać nie tylko wiedzą, ale i sprytem, szybkością odpowiedzi i umiejętnościami korzystania z urządzeń technicznych.
Oficjalnym i podniosłym zakończeniem siedmiodniowego spotkania na Litwie było wręczenie certyfikatów uczestnictwa przez dyrektor gimnazjum w Kraziai. Brawom dla wszystkich za wspaniałą atmosferę, interesujące zajęcia, wspaniale przygotowany czas nie było końca. Także łez rozstania.

Następne międzynarodowe spotkanie w ramach projektu „BE AWARE FOR YOUR FUTURE” odbędzie się w marcu we Włoszech, w miejscowości Termini Imerese na Sycylii.