- STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI W WIELU ODSŁONACH
STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI W WIELU ODSŁONACH
czwartek, 15 listopad 2018
W dniach 5 – 11 listopada 2018 r. w Kaliszu Pomorskim, tak jak w całym kraju odbywały się liczne inicjatywy i uroczystości związane z 100. rocznicą odzyskania Niepodległości przez Polskę. We wspólne świętowanie włączyli się również uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim. Razem z uczniami szkół podstawowych, władzami i mieszkańcami miasta zaśpiewali Hymn Polski oraz wiązankę pieśni patriotycznych, wzięli udział we mszy świętej za Ojczyznę oraz uroczystościach pod pomnikiem upamiętniającym początki polskości w Kaliszu Pomorskim.
Piątek 9 listopada 2018 r. był wyjątkowym dniem w historii Kalisza Pomorskiego. Z inicjatywy szkól i Ośrodka Kultury przez kaliskim Pałacem o godzinie 11.11 po raz pierwszy miało miejsce wspólne odśpiewanie Hymnu Polski przez kilkaset osób – uczniów, nauczycieli, pracowników Ośrodka Kultury, władze miasta i jego mieszkańców. Oprócz hymnu narodowego nie zabrakło pieśni patriotycznych nieodłącznie związanych z historią naszej Ojczyzny – „Bogurodzicy”, „Boże coś Polskę”, „Roty” i „Murów” Jacka Kaczmarskiego. Pieśni wykonywane były przy akompaniamencie zespołu Distractor z ZSP w Kaliszu Pomorskim, kierowanego przez Konrada Chwastka. W ten sposób został rozwinięty pomysł Ministerstwa Edukacji Narodowej skierowany do szkół, aby o godzinie 11.11 w piątek dzieci i młodzież odśpiewały w szkołach Hymn Polski.
W niedzielne popołudnie 11 listopada delegacja uczniów z klas policyjnych i wojskowych przygotowana do ceremonii przez nauczycieli klas mundurowych Andrzeja Kowalewskiego i Krzysztofa Wójciaka wzięła udział we mszy świętej za Ojczyznę w kaliskim kościele oraz w oficjalnych uroczystościach pod pomnikiem w Kaliszu Pomorskim, gdzie przedstawiciele władz, delegacje szkół, zakładów pracy, instytucji, organizacji i mieszkańcy miasta złożyli wiązanki kwiatów w biało – czerwonych barwach upamiętniając bohaterów, którzy oddali życie z Ojczyznę i przywracali niepodległość Polski. Czasu dla kraju nie szczędzili i dowód patriotyzmu dali następujący uczniowie: Urszula Sikora, Klaudia Nowak, Jagoda Cholewska, Maja Koźbiał, Oliwia Baran, Zuzanna Bogdańska, Klaudia Worach, Natalia Przybylska i Aleksandra Dębińska z klas policyjnych oraz Dżesika Wolna, Barbara Paś, Wiktoria Morawska, Konrad Nowak, Antoni Nowak, Jakub Wyroślak, Jakub Wasylów, Bartosz Kruszyński, Michał Tylek i Bartosz Banasiak z klas wojskowych.
Wcześniej, 7 listopada odbył się turniej siatkarki drużyn w biało – czerwonych strojach zorganizowany przez Renatę Effenberg – Nawrot. W dniu 8 listopada grupa teatralna Klepsydra pod kierunkiem Joanny Mączkowskiej i Bogumiła Kurylczyka wystawiła w Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim z okazji Święta Niepodległości spektakl „Lekcja szkolnej historii” dla uczniów szkół z Kalisza Pomorskiego i Pomierzyna. Szkoła i internaty zostały udekorowane w barwy narodowe, uczniowie wraz z wychowawcami i nauczycielami pod opieką kierownika internatu Jadwigi Czernigi przygotowali gazetki i wystawę historyczną. Obchody Święta Niepodległości zostały również połączone z działalnością wolontariacką. W dniach od 5 do 9 listopada 2018r., uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim pod opieką pedagoga Anny Józiak prowadzili charytatywny kiermasz ciast, m.in. podczas wspólnego śpiewania pod Pałacem.
Obchody Święta Niepodległości były dla młodzieży wspaniałą lekcją patriotyzmu. Cała szkolna społeczność włączyła się w różnorakie inicjatywy z tym związane. Wspólnie z Urzędem Miejskim, Ośrodkiem Kultury, szkołami i mieszkańcami miasta świętowaliśmy 100 lat Niepodległej.

(ZSP)