- Klasy wojskowe na manewrach Anakonda-18
Klasy wojskowe na manewrach Anakonda-18
wtorek, 20 listopad 2018
Chłodny, ale słoneczny piątek 16 listopada 2018r. był wyjątkowym dniem dla uczniów klas wojskowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim. Uczniowie klas 1c i 2c pod opieką nauczycieli – mjr rez. Andrzeja Kowalewskiego, Pawła Łuczko i Renaty Effenberg-Nawrot na zaproszenie dowódcy CSWL Drawsko płk Marka Gmurskiego, wzięli udział w „Dniu Obserwatora”, odbywającym się w ramach manewrów ANAKONDA 2018 na poligonie drawskim.
Kaliscy Licealiści wzięli udział w kulminacyjnym momencie ćwiczeń – prezentacji dynamicznych możliwości bojowych pododdziałów. ANAKONDA-18 to największe ćwiczenia Polskich Sił Zbrojnych w tym roku. Uczestniczą w nich żołnierze z dziesięciu krajów NATO. Na terytorium naszego kraju w ćwiczeniach udział brało około dwunastu i pół tysiąca żołnierzy. Scenariusz ćwiczeń w czasie pokazu przewidywał odparcie ataku przeciwnika i obronę miasta z wykorzystaniem czołgów PT91 Twardy oraz BWP1 wspartych piechotą z 16. Pomorskiej Brygady Zmechanizowanej z Braniewa wraz z sojuszniczymi wojskami Armii Stanów Zjednoczonych z 1. Dywizji Piechoty, którzy wysłali do boju czołgi ABRAMS oraz Bojowe Wozy Piechoty BRADLEY. Wsparcia udzieliła polska i amerykańska artyleria lufowa i rakietowa: armato-haubice DANA i PALLADIN oraz wyrzutnie rakietowe LANGUSTA. W obronie miasta brały udział także samoloty bojowe F-16 Jastrząb, należące do Polskich Sił Powietrznych.
Ćwiczenia były sprawdzianem współdziałania dowództw oraz walczących pododdziałów w ramach połączonych operacji obrony. W pokazach na poligonie drawskim uczestniczył Szef Sztabu Generalnego WP generał broni Rajmund Andrzejczak. Podczas spotkania z uczniami ZSP w Kaliszu Pomorskim Szef Sztabu Generalnego interesował się planami młodzieży związanymi ze służbą wojskową oraz zachęcał do ćwiczeń i rozwoju wojskowych pasji. Spotkanie i rozmowa z dowódcą tak wysokiego szczebla było niezwykłym przeżyciem dla uczniów. Wspólne zdjęcie z generałem broni Rajmundem Andrzejczakiem oraz dowódcą CSWL Drawsko pułkownikiem Markiem Gmurskim jest cenną pamiątką z tego wydarzenia.
Uczniowie i opiekunowie mieli także okazję obejrzenia polskiego i amerykańskiego sprzętu wojskowego podczas pokazu statycznego. Trwający kilka godzin pobyt na drawskim poligonie zakończył tradycyjny żołnierski posiłek, grochówka, którą posili się zmęczeni i pełni wrażeń licealiści.
Dziękujemy dowódcy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko, pułkownikowi Markowi Gmurskiemu za zaproszenie na „Dzień Obserwatora”. Jest to wyróżnienie dla młodzieży z klas wojskowych i nauczycieli ZSP w Kaliszu Pomorskim. Pobyt na pokazach wzbogacił uczniów o nowe doświadczenia. Umożliwił poznanie z bliska żołnierskiego rzemiosła na najwyższym poziomie. Z pewnością wielu z nich zachęcił do wstąpienia w przyszłości w szeregi Wojska Polskiego.

(ZSP)