- Robert Mazurek z tytułem przyjaciela kaliskiej szkoły
Robert Mazurek z tytułem przyjaciela kaliskiej szkoły
czwartek, 22 listopad 2018
16 listopada współautor rubryki „Z życia koalicji, z życia opozycji” i prowadzący poranną rozmowę w RMF FM - Robert Mazurek odebrał honorowy tytuł „Przyjaciela Liceum w Kaliszu Pomorskim”.
Specjalnie na tę okazję w kaliskim liceum zorganizowano apel. Nagrodę dziennikarzowi wręczył dyrektor szkoły Maciej Rydzewski. Uczennice prowadzące spotkanie dowcipnie komentowały obecność gościa. A to dlatego, że dziennikarz w ubiegłym roku nie odebrał żadnej z prestiżowych ogólnopolskich nagród, które mu przyznano. Ani nie pofatygował się do Krakowa po statuetkę Mediatorów, ani nie udał się na galę Grand Press.
Honorowy tytuł „Przyjaciela Liceum w Kaliszu Pomorskim” to przede wszystkim wyróżnienie za bezinteresowną pracę na rzecz młodzieży i pomoc w realizacji zadań dydaktycznych. Zatwierdza je dyrekcja szkoły, Rada Rodziców, Samorząd Uczniowski i nauczyciele.
A redaktor Mazurek szczególnie na ten tytuł zasłużył. Bowiem już od trzech lat przyjeżdża do Kalisza Pomorskiego. Stało się to możliwe dzięki staraniom Aleksandry Radeckiej, polonistki, która studiując dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, miała okazję poznać nagrodzonego w roli wykładowcy.
Robert Mazurek zgodził się poprowadzić cykliczne warsztaty dziennikarskie dla uczniów, wydających szkolny miesięcznik „Kontrast”. Wszystkie zajęcia publicysta przeprowadza non profit, bo jak twierdzi, ma ogromny szacunek dla nauczycieli, którzy pracują z pasją i robią wiele, by rozwijać talenty wychowanków.
Do społecznej misji włączył również swoich przyjaciół: dr Jarosława Klejnockiego, dyrektora Muzeum Literatury w Warszawie, Igora Zalewskiego publicystę i prezesa Akademii Retoryki, Sebastiana Kroka, asystenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Oni także przyjeżdżają do Kalisza Pomorskiego i pracują z młodzieżą bezinteresownie.
W trakcie uroczystości nie mogło zabraknąć podziękowań. Aleksandra Radecka przedstawiła długą listę zasług Roberta Mazurka, podkreślając, że dzięki niemu młodzi mogą się spotykać w Warszawie ze znanymi politykami, dziennikarzami czy satyrykami, na przykład z Arturem Andrusem czy Robertem Górskim.
Bohater piątkowego spotkania przemówił do młodzieży z właściwą sobie przekorą i poczuciem humoru.
- Wiem, że się cieszycie i że jest to radość autentyczna, bo w końcu gdyby nie ja, mielibyście matmę. Jeśli myśleliście, że będę miły, to mieliście rację, będę mówił długo i serdecznie. Tę nagrodę odbieram z perwersji , gdyż sformułowanie, że jestem przyjacielem jakiejkolwiek szkoły, brzmi dla mnie tak samo abstrakcyjnie jak dla was, jak byłem w waszym wieku też chciałem oglądać szkołę z daleka.
W dalszej części wystąpienia ton żartobliwy zamienił na poważny i posługując się przykładami z życia przestrzegał młodych przed rezygnacją z marzeń.
Licealiści przygotowali dla redaktora niespodzianki. Ubrani w ludowe stroje wręczyli mu w rytmie mazurka własnoręcznie upieczone ciasto - mazurka. Było to zabawne nawiązanie do odczytanych przez Aleksandrę Radecką słów dr Jarosława Klejnockiego, który napisał, że „Robert Mazurek jest lotny jak jego ptasi kuzyn, słodki jak wiadome ciasto i przepełniony uczuciami patriotycznymi jak Pieśń Legionów Polskich”.
W scenariuszu apelu było miejsce na muzykę i śpiew. Tę część przygotowała działająca w kaliskim Liceum grupa teatralna „Klepsydra” (wokaliści: Wiktoria Spieler, Daria Mielczarz, Szymon Naumiak, techniczna obsługa sprzętu: Malwina i Karolina Cybulskie), którą prowadzi polonistka, Joanna Mączkowska.
Na auli wśród zaproszonych gości byli między innymi: burmistrz Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz, wyróżniony tytułem „Przyjaciela Liceum w Kaliszu Pomorskim” w 2017 r. i przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Kulbacki. Oni także zwrócili się do nagrodzonego z gratulacjami i ze słowami podziękowania.
Uczniowie kaliskiej szkoły mówią otwarcie, że nietypowe lekcje z autorytetami są dla nich ważne
- Mogą przedstawić nam swoje poglądy, nauczyć nas wielu rzeczy oraz pokazać, w jaki sposób dążyć do celu – komentował Jakub Łastówka, który w „ Kontraście” odpowiada za stronę graficzną. A redaktor naczelna gazety Maria Wiewiórkowska dodała:
- Redaktora Roberta Mazurka cenię za szczerość i bezpośredniość, dał mi wizję wolności i tego, że powinnam czerpać radość, z tego co robię, bo inaczej moje życie będzie męczarnią.
Warto dodać, że tuż po zakończeniu uroczystości młodzież z Robertem Mazurkiem, Sebastianem Krokiem i Aleksandrą Radecką wyjechała na trzydniowe warsztaty do Starej Studnicy, by zdobywać nowe umiejętności.
Śmiech, wzruszenie, podziękowania, muzyczne i taneczne niespodzianki - wszystko z powodu wyjątkowej uroczystości. 16 listopada znany publicysta, podróżnik, prowadzący poranne rozmowy w RMF FM Robert Mazurek odebrał honorowy tytuł "Przyjaciela Liceum w Kaliszu Pomorskim". Jego bezinteresowna trzyletnia współpraca z licealistami, wydającymi miesięcznik "Kontrast", została doceniona. Relację z tego wydarzenia przygotował Jakub Łastówka, członek szkolnego zespołu redakcyjnego.

Film z tego wydarzenia znajdziecie tutaj

(ZSP)