- KALISCY DEBATANCI NA SZKOLENIU W SZCZECINIE
KALISCY DEBATANCI NA SZKOLENIU W SZCZECINIE
czwartek, 29 listopad 2018
W dniach 20 – 21 listopada 2018 r. w Szczecinie odbyło się szkolenie przeddebatanckie dla drużyn zakwalifikowanych do ogólnopolskiego Turnieju Debat Historycznych IPN. Wśród 8 zespołów, z których w lutym 2019 r. zostanie wyłoniona reprezentacja naszego województwa znalazła się ekipa Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Kalisza Pomorskiego.
Kalisz Pomorski reprezentuje pięcioro uczniów z klasy 1a – Julia Dębiec, Dariusz Guz, Jakub Jakim, Wiktor Piwnicki i Nikolas Richter. Podczas szkolenia rolę opiekuna pełnił ksiądz Wojciech Marcinkiewicz oraz w drugim dniu także przygotowujący zespół do konkursu, dyrektor Maciej Rydzewski.
Uczestnicy Turnieju Debat Historycznych podczas dwóch dni szkolenia zorganizowanego przez Oddziałowe Biuro Edukacji IPN w Szczecinie uczestniczyli w warsztatach przygotowujących do udziału w debacie oxfordzkiej, poznawali tajniki argumentowania, sposób przeprowadzania i oceniania debat, obrony swoich racji i merytorycznej dyskusji. W drugim dniu wysłuchali prelekcji przygotowanych przez historyków z IPN w Szczecinie poświęconych tematyce tez, które będą tematem debat w lutym:

1. Polskie powstania zbrojne w XIX wieku nie przyniosły pozytywnego efektu.

2. Kształt granic II RP był przede wszystkim sukcesem polskiej dyplomacji.

3. Polski wysiłek zbrojny podczas II wojny światowej nie przyniósł Polsce większego pożytku.

4. Krew robotników z Grudnia ’70 poszła na marne.

5. Najlepszym sposobem na godne uczczenie ofiar systemów totalitarnych jest ich odnalezienie i pochowanie w imiennym grobie.

Szkolenie przygotowało uczestników do turnieju debat zarówno merytorycznie jaki i technicznie. Zdobyta wiedza i umiejętności z pewnością przydadzą się kaliskiej drużynie w zmaganiach o awans do ogólnopolskiego finału, który odbędzie się w czerwcu 2019 r. w Warszawie.

(ZSP)