- Ciekawe lekcje o energetyce jądrowej
Ciekawe lekcje o energetyce jądrowej
poniedziałek, 03 grudzień 2018
W dniu 30.11.2018 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim gościł dr Tomasz Denkiewicz, zastępca dyrektora Instytutu Fizyki Wydziału Matematyczno-Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.
W ramach porozumienia o współpracy między władzami Wydziału, a ZSP w Kaliszu Pomorskim oraz realizacji programu Ministerstwa Energii, Fundacji Instytutu Zrównoważonej Energetyki, doktor Denkiewicz przeprowadził z młodzieżą lekcje na temat energetyki jądrowej. Inicjatorką współpracy szkoły z Uniwersytetem Szczecińskim jest nauczycielka fizyki Marta Kaczmarek.
Uczniowie poznali znaczenie energii dla współczesnego społeczeństwa, źródła energii, jej znaczenie w kontekście zmian klimatycznych oraz wiele innych zagadnień związanych z promieniowaniem jonizującym i jego zastosowaniem. Jednym z omawianych tematów była również energetyka jądrowa, budowa elektrowni, zasada jej działania oraz zasady bezpieczeństwa w elektrowniach atomowych.
Uczniowie mieli też możliwość, pod kontrolą prowadzącego, dokonać pomiaru aktywności i dawki promieniowania przygotowanych próbek za pomocą licznika Geigera-Müllera.
Zajęcia bardzo zainteresowały młodzież, dlatego z niecierpliwością czekamy na wyjazdy na Wydział Matematyczno – Fizyczny US, które zaplanowane są w ramach współpracy. Wyjazd na pierwsze doświadczenia będzie miał miejsce już w grudniu.
Dziękujemy dr Tomaszowi Denkiewiczowi za przyjazd do szkoły i przeprowadzenie lekcji rozwijających zainteresowania i poszerzających wiedzę uczniów z fizyki.

Marta Kaczmarek