- JĘZYK ANGIELSKI W PRAKTYCE
JĘZYK ANGIELSKI W PRAKTYCE
wtorek, 04 grudzień 2018
W dniu 26.11.2018 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim miało miejsce spotkanie z żołnierzami z 2 Batalionu 8 Pułku Kawalerii Sił Zbrojnych USA z Teksasu, stacjonującymi na poligonie drawskim. Żołnierze amerykańscy wzięli udział w zajęciach z języka angielskiego w klasach dwujęzycznych i w grupach realizującymi język angielski na poziomie rozszerzonym.
Żołnierze przedstawili prezentację poświęconą historii współpracy polsko-amerykańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Następnie razem z licealistami rozwiązywali quizy w aplikacji Kahoot, które pogłębiły wiedzę tak uczniów, jak i gości na temat podobieństw i różnic między Polską a USA w sposobie celebrowania świąt, kuchni obu narodów, geografii czy symboli narodowych. Kaliscy Licealiści pracowali w grupach razem z żołnierzami. Dyskutowali z nimi na różne tematy, pogłębiając znajomość języka angielskiego i sprawdzając w praktyce komunikację w języku obcym. Młody wiek i otwartość żołnierzy sprzyjały dyskusji, więc uczniowie chętnie zadawali pytania. Wszystkie spotkania przebiegły w swobodnej i przyjaznej atmosferze.
Miłym akcentem na zakończenia wizyty amerykańskich żołnierzy było zwiedzanie szkolnej izby pamięci z dyrektorem Maciejem Rydzewskim w roli przewodnika. Spotkanie zorganizowały nauczycielki języka angielskiego Magdalena Jarząbek i Izabella Chojnacka we współpracy z pozostałymi anglistami.
Dziękujemy dowódcy CSWL Drawsko pułkownikowi Markowi Gmurskiemu oraz dowódcy 2 Batalionu 8 Pułku Kawalerii Sił Zbrojnych USA podpułkownikowi Timothy Fergusonowi za umożliwienie kontaktu z wojskami USA oraz za wyrażenie zgody na udział żołnierzy amerykańskich w zajęciach z uczniami ZSP w Kaliszu Pomorskim.

Izabella Chojnacka