- Jasełka w kaliskim Liceum i Technikum
Jasełka w kaliskim Liceum i Technikum
wtorek, 18 grudzień 2018
W dniu 11 grudnia 2018 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim uczniowie z grupy teatralnej „Klepsydra”, której opiekunem jest Joanna Mączkowska, wystawili Jasełka. Tradycyjnie nie zabrakło Świętej Rodziny oraz aniołów i diabłów. We wspólnym świętowaniu uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji, rodzice oraz goście: wicestarosta powiatu drawskiego – Mariusz Nagórski, radna powiatu drawskiego – Halina Samek, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Kaliszu Pomorskim - ksiądz Kazimierz Serafin, przedstawiciel Składu Cybowo oraz przewodnicząca Rady Rodziców Elwira Poniecka.
Wspólne świętowanie rozpoczęli Mikołaj (dyrektor Maciej Rydzewski) ze Śnieżynką (zastępca dyrektora Katarzyna Witek), którzy złożyli wszystkim obecnym życzenia świąteczne i noworoczne oraz rozdali słodkie upominki. W przedstawieniu anioły stały zawsze wyżej, a diabły niżej, ponieważ dobro powinno górować nad złem. Widowisko, przygotowane pod kierunkiem Joanny Mączkowskiej, bogate było w kolędy śpiewane przez publiczność wspólnie z wokalistkami i wokalistą z grupy teatralnej „Klepsydra” – Wiktorią Spieler, Darią Milczach oraz Szymonem Naumiakiem. Aktorzy poruszając się wokół „dzieciątka w żłobie” tworzyli ruchome tło żywej szopki.
Kulminacyjnym punktem spektaklu był moment, kiedy nauczyciele, uczniowie, ich rodzice oraz zaproszeni goście przekazywali sobie zapalone przez anioły świece – betlejemskie światełko na znak pojednania. Anioły zajęły się rozsypywaniem śniegu w postaci białego pierza. I tak pięknej tradycji stało się zadość w sposób równie piękny, co docenili dziękując Joannie Mączkowskiej oraz młodym artystom z grupy teatralnej „Klepsydra”: dyrektor kaliskiego Liceum – Maciej Rydzewski, wicestarosta powiatu drawskiego – Mariusz Nagórski oraz radna powiatu drawskiego – Halina Samek. W duchowy wymiar świąt wprowadził zebranych proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Kaliszu Pomorskim, ksiądz Kazimierz Serafin.

Po jasełkach przedstawiciele Samorządu Szkolnego Marcel Łastówka i Wojtek Pindor wręczyli nagrody klasom, które zajęły trzy pierwsze miejsca podczas Dnia Integracji klas pierwszych.
Grudniowe świętowanie i śpiewanie kolęd jest stałym elementem w kalendarzu ZSP w Kaliszu Pomorskim. Dziękujemy wszystkim za wspólne kolędowanie przy żłóbku Dzieciątka Bożego i zapraszamy w przyszłym roku na kolejną porcję wzruszeń.

(ZSP)