- KLASA POLICYJNO  PENITENCJARNA W WIĘZIENIU
KLASA POLICYJNO  PENITENCJARNA W WIĘZIENIU
czwartek, 20 grudzień 2018
Uczniowie klasy 2d policyjno – penitencjarnej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim w środę 12 grudnia 2018r. odwiedzili wraz z wychowawcą Pawłem Łuczko i opiekunem ks. Wojciechem Marcinkiewiczem jeden z największych zakładów karnych w Polsce – więzienie w Czarnem, gdzie odbyli zajęcia pod kierunkiem funkcjonariuszy Służby Więziennej.
Kapitan Rafał Piekuś z pasją opowiadał młodzieży o zasadach funkcjonowania ZK Czarne. Umożliwił także bliższe przyjrzenie się obiektom i pomieszczeniom dla skazanych. Poza tym na zajęciach uczniowie poznali najczęstsze przyczyny wejścia w konflikt z prawem, zasady działania i rolę Służby Więziennej w systemie bezpieczeństwa państwa, podstawowe cele wykonywania kary pozbawienia wolności oraz oddziaływania prowadzone na skazanych. Uczniowie mieli okazję, by bogaci w doświadczenie zaczerpnięte podczas zajęć w Zakładzie Karnym w Wierzchowie, móc porównać specyfikę dwóch miejsc odosobnienia.
Wizyta w Zakładzie Karnym w Czarnem była kolejnym działaniem w edukacji uczniów z przysposobienia penitencjarnego. Dzięki zapoznaniu się ze specyfiką pracy funkcjonariuszy Służby Więziennej w zakładach karnych o różnej wielkości i charakterystyce młodzież ma okazję do podjęcia w przyszłości świadomej decyzji o pracy w służbach mundurowych. Było to również nowe ciekawe doświadczenie oraz możliwość poznania ciekawych ludzi, pełniących trudną służbę z pasją i zaangażowaniem.
Dziękujemy Dyrektorowi pułkownikowi Wojciechowi Brzozowskiemu oraz pracownikom Zakładu Karnego w Czarnem za zaproszenie, gościnne przyjęcie i zorganizowanie profesjonalnych zajęć dla uczniów, być może przyszłych funkcjonariuszy Służby Więziennej.

(ZSP)

Fot. Rafał Piekuś i Paweł Łuczko


Link do relacji z wizyty na stronie Zakładu Karnego w Czarnem:

https://www.sw.gov.pl/aktualnosc/zaklad-karny-czarne-edukacja-mlodziezy-w-zakladzie-karnym-w-czarnem