- Jak śpiewa wszechświat?
Jak śpiewa wszechświat?
wtorek, 15 styczeń 2019
Po raz czwarty kaliscy Licealiści mogli posłuchać jak „śpiewa wszechświat” na warsztatach astronomicznych. W piątek 11.01.2019r. uczniowie klas 1a, 1ti i 2a mieli przyjemność uczestniczyć w zajęciach z astronomii prowadzonych przez nauczyciela fizyki i informatyki Piotra Sieradzona, z wykształcenia i zamiłowania, świetnego astrofizyka.
Pokazy ze względu na niesprzyjające warunki odbyły się na auli ZSP w Kaliszu Pomorskim. Wieczorne obserwacje teleskopowe na otwartym niebie musieliśmy przesunąć na inny dzień. Uczniowie podczas wykładu i pokazu dowiedzieli się co możemy zobaczyć na niebie gołym okiem, a jakie obiekty widoczne są dla nas tylko przy użyciu teleskopów. Poznali też budowę i strukturę gwiazd i planet. Z zainteresowaniem słuchali ciekawostek dotyczących naszego Układu Słonecznego i Drogi Mlecznej. Bardzo cenne okazały się zdjęcia, osobiście wykonane przez prowadzącego.
Pokaz zakończył się konkursem w formie testu, który przygotowała nauczycielka fizyki Marta Kaczmarek, z wykorzystaniem gamifikacji – quizz.com. Najszybszy w udzielaniu prawidłowych odpowiedzi był Marek Naumiak, uczeń klasy 1ti – zwycięzca konkursu.
Myślimy, że w tym roku uda nam się jeszcze raz zorganizować takie spotkanie. Z niecierpliwością czekamy na sprzyjającą pogodę, by dostrzec wiele więcej tajemniczych obiektów na niebie.
Wicedyrektor Katarzyna Witek szkoły podziękowała prowadzącym warsztaty i zapewniła uczniów, że doświadczą jeszcze przygody nocnych obserwacji nieba i będą mogli po raz kolejny, podobnie jak w listopadzie, oglądać gwiazdy za pomocą teleskopu.

Marta Kaczmarek