- Upamiętnienie 74. rocznicy ewakuacji jeńców Oflagu IID
Upamiętnienie 74. rocznicy ewakuacji jeńców Oflagu IID
niedziela, 27 styczeń 2019
W środę 23 stycznia 2019r. uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim pojechali na teren Oflagu IID, aby upamiętnić rocznicę ewakuacji jeńców obozu – polskich oficerów, którzy w dniu 28 stycznia 1945 roku wyruszyli w trudną drogę zakończoną w ostatnich dniach marca 1945 r. w Stalagu XB, w Sandbostel.
Rajd Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu IID od kilku lat ma miejsce w czerwcu. Jednak upamiętnienie polskich oficerów odbywa się także zimą, by uczcić pamięć tamtych dni w styczniu, w rocznicę dramatycznych wydarzeń.
Uczniowie pojechali na teren obozu wraz z opiekunami: mjr rez. Andrzejem Kowalewskim, Pawłem Łuczko i ks. Wojciechem Marcinkiewiczem. 41 uczniów miało okazję wędrować w niskich temperaturach ścieżkami obozu. Po wysłuchaniu intrygujących opowieści dr Tomasza Skowronka z RDLP w Szczecinku, złożyć okolicznościową wiązankę i znicze w miejscach pamięci. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta na terenie dawnego obozu, lekcja patriotyzmu, która na długi czas pozostanie w pamięci.
Kolejna grupa młodzieży miała okazję poznać historię tego miejsca i pochylić się nad grobami ponad 10 tysięcy żołnierzy, spoczywających na jednym z obozowych cmentarzy. Następny zimowy wyjazd na teren obozu odbędzie się za rok, ale wcześniej, bo już w czerwcu uczniowie ZSP w Kaliszu Pomorskim będą mieli okazję bliższego poznania losów polskich bohaterów podczas ósmej edycji Rajdu Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu IID.

Paweł Łuczko