- Odwiedziny u świadków historii
Odwiedziny u świadków historii
wtorek, 19 lutego 2019
W czwartek 14 lutego 2019r. uczennice ZSP w Kaliszu Pomorskim z klasy 2d o profilu policyjno – penitencjarnym: Kaja Iwanek, Natalia Kucharczyk i Paulina Sylmanowiczpod opieką nauczyciela pani Jadwigi Czernigi odwiedziły kombatantów z terenu Gminy Kalisz Pomorski, wręczając im kwiaty i życzenia z okazji 74. rocznicy zakończenia walk o Kalisz Pomorski.
Kombatanci panowie Wiktor Wasiłkowski i Edward Jaskulski ze względu na stan zdrowia nie mogli wziąć udziału w obchodach w Kaliszu Pomorskim. To ostatni weterani wojenni w naszej gminie. Młodzież z ZSP w Kaliszu Pomorskim od ponad dziesięciu lat lat systematycznie odwiedza kombatantów przy okazji świąt i uroczystości. Licealistki wraz z panią Jadwigą Czernigą wybrały się do Suchowa i Siennicy. Podziękowały świadkom historii w imieniu władz miasta, dyrekcji szkoły oraz społeczności Gminy Kalisz Pomorski. Symboliczny bukiet kwiatów to gest świadczący o tym, że mieszkańcy gminy pamiętają o jej mieszkańcach zasłużonych w walce o wolną Polskę.
Zarówno młodzież jak i pani Jadwiga Czerniga podkreślają, że w odwiedzinach przesympatycznych seniorów znajdują ogromną przyjemność. Dodają, że z tych wizyt wynoszą wiele. Są one dla młodego pokolenia żywą lekcją historii. Opowieści kombatantów są ciekawe i poruszające dla młodych ludzi. Planowane są kolejne spotkania.
Dziękujemy Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego Januszowi Garbaczowi za umożliwienie dojazdu do kombatantów oraz Ośrodkowi Kultury w Kaliszu Pomorskim za współpracę w organizacji wyjazdu.

Jadwiga Czerniga